מהערים תגיע הצמיחה

SONY DSC
לפני מספר שבועות ביקרה ואלרי ג’רט (Valerie Jarrett), יועצת בכירה של נשיא ארה”ב, בשיקגו (עיר מגוריה כשהיא לא בתפקיד בוושינגטון) לכנס בנושא כלכלת ארה”ב תחת הכותרת “ערים חזקות – אומה חזקה”. הכנס התקיים באוניברסיטת שיקגו והתמקד בסדר היום הכלכלי שנשיא ארה”ב, ברק אובמה, התווה בנאום מצב האומה מספר שבועות לפני כן.

לדברי ג’רט השקעה ממשלתית בתשתיות הינה הבסיס לצמיחה כלכלית. “זו לא הוצאה אלא השקעה עם החזר” אמרה ג’רט ונתנה כדוגמה את שדרוג אחד מקווי הרכבת בשיקגו בעלות של 425 מיליון דולר. ההשקעה הזו צריכה להתמקד בערים שהן המנוע המרכזי לצמיחה כלכלית.

כאמור, המפגש עם ג’רט התקיים אחרי נאום מצב האומה של הנשיא אובמה, שבמהלכו הודיע על הקמת 10 מרכזי תעשייה מתקדמת ברחבי ארה”ב לקידום חדשנות בייצור. השבוע פורסם כי אחד ממרכזים אלא יוקם בשיקגו בעזרת מענק של 70 מיליון דולר ממשלת ארה”ב ויתמקד בייצור דיגיטלי. שיקגו היא הבאה בתור אחרי דטרויט בה יוקם מרכז לייצור מתקדם במתכות עם מענק של 140 מיליון דולר.

בדברי הפתיחה שלו למפגש עם ג’רט אמר ראש עיריית שיקגו, רם עמנואל (Rahm Emanuel), כי הנשיא אובמה הוא הנשיא הראשון מאז קנדי שמגיע מעיר גדולה והוא מכיר בתפקיד המרכזי של ערי ארה”ב בקידום הכלכלה האמריקאית. “החוזק האינטלקטואלי, הכלכלי והתרבותי של הערים הוא המנוע הכלכלי של המדינה” אמר עמנואל והתייחס גם להגירה המחודשת של חברות לערים.

בשנות השבעים והשמונים התקיימה נדידה של חברות ועסקים לפרברים. בניסיון לחסוך בעלויות ולהיות קרובים יותר לכוח העבודה שגר בפרברים חברות רבות התמקמו מחוץ לערים הגדולות. בעשורים האחרונים אותן חברות הגיעו למסקנה, כי כדי לשמר כוח עבודה צעיר וחדשני הן צריכות לשוב למרכזי הערים, שם מתגוררים היזמים והסטרטאפיסטים. חברות גדולות רוצות להיות קרובות לכישרונות ולרעיונות. עדות אחת מיני רבות לכך היא המעבר של Motorola Mobility לבניין ה Merchandise Mart במרכז שיקגו, בו ממוקם ה-Co-work space 1871, המאכלס מעל 250 חברות סטרטאפ.

וכדברי באדי גיא (Buddy Guy), שיקגואי נוסף, Don’t you want to go? Back to that same old place, sweet home Chicago.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל