פעילות נספחות משרד הכלכלה בוושינגטון למול המוסדות הפיננסיים – IFC

IFC

ה- IFC, או בשמו המלא International Finance Corporation, הוא זרוע ההשקעות של הבנק העולמי לפעילות מול הסקטור הפרטי. בעוד שהבנק העולמי עצמו (IBRD / IDA) פועל מול ממשלות ומדינות, הרי שה – IFC בעל מנדט לעבוד עם גופים פרטיים שמטרתם או תוצאת פעילותם מקדמת את המטרות הפיתוחיות של הבנק.

לדוגמה, חברה ישראלית שמעוניינת להקים מפעל במדינה מתפתחת או מוסד פיננסי ישראלי הרוכש מוסד פיננסי במדינה מתפתחת הם מועמדים קלאסיים להשקעה מצד IFC. בנוסף, מציע IFC מוצרים פיננסיים מגוונים לחברות שכאלה.

הבנק העולמי משקיע כ ־ 500 מיליון דולר בשנה בפרויקטים של חברות מערביות במדינות מתפתחות, באמצעות   ה – IFC. חלק קטן מהשקעותיו של ה – IFC מתמקד בחברות סטארט־אפ.

שתי השקעות מעניינות בחברות ישראליות שביצע ה -IFC  בשנת 2013 הינן השקעה בחברת הזרעים “קיימא” ובחברת התקשורת והאינטרנט “די-וי נטוורקס” (לשעבר איי-פורטנט). מדובר על שתי השקעות באקווטי (הון) בגובה 20 מיליון ו – 5 מיליון דולר אמריקאי, בהתאמה. כעת, יפעל ה IFC להכווין את פעילות החברה הנרכשת לעבר המדינות המפתחות לשם קידום מטרות הבנק.

נוסף להון עצמי, מספק ה – IFC גם הון זר (חוב) עבור יזמים פרטיים המעוניינים להקים פרויקט במדינה מתפתחת. לרוב, מסלול זה יהא כדאי כאשר בנקים מסחריים יירתעו ממתן אשראי לפרויקט בשל הסיכונים השונים הנובעים ממיקומו הגאוגרפי של הפרויקט, אי-יציבות פוליטית (חשש להלאמה), אי-יציבות משפטית (קשיי אכיפה) וכיוצא באלה. מכשירי החוב של ה IFC נושאים ריבית מקובלת ועשויים לדרוש בטוחות שונות כמקובל בבנקים מסחריים. עם זאת, תיאבון הסיכון של ה IFC שונה מבנקים מסחריים בכך שהוא בעל מנדט לספק מימון לפרויקטים שבנקים מסחריים יסרבו לממן.

משרד הכלכלה, באמצעות המנהל לסחר חוץ, נספחות וושינגטון הבירה, לקח על עצמו לסייע לחברות ולגופים ישראליים לממש את הפוטנציאל הטמון בשוק הפרויקטים הבינ”ל, על ידי פישוט והנגשת השוק.

נספחות משרד הכלכלה בוושינגטון הבירה עומדת בקשר שוטף עם גורמים בבנק העולמי (כמוגם בבנק הבין-אמריקני לפיתוח, ה – IADB) ומסייעת לחברות וגופים ישראליים לבחון את ההזדמנויות העסקיות העומדות בפניהם בקשר עם מוסדות פיננסיים בינ”ל אלו. שירותי הנספחות ניתנים ללא עלות.

נשמח לשמוע מכם.

צור קשר עם:

ענת כץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל