רפורמת האנרגיה של הנשיא פנייה : כתבה ראשונה בסדרה

לפי סעיף 27 לחוקה המקסיקנית, כל המשאבים ההידרו-קרבונים (hydrocarbons) הינם בבעלות המדינה ולא ניתן להוציאם מידי המדינה לבעלות פרטית. ההבטחה של הנשיא החדש לבצע רפורמות בתחום האנרגיה ואולי אף לשנות את הסעיף בחוקה עורר מיד דיון ציבורי-פוליטי נוקב לגבי רפורמה זו.

ב- 18 במרץ 1938 הולאם סקטור הנפט במקסיקו ע”י הנשיא לאזארו קארדנאס (Lázaro Cárdenas). מקסיקו, יצרנית הנפט השנייה בגודלה בעולם דאז, סיפקה כ-20 % מתצרוכת הנפט של ארה”ב דאז. לאחר מו”מ כושל עם חברות הנפט הזרות בראשם Royal Dutch/Shell הלאים הנשיא קארדנאס את סקטור האנרגיה ברפובליקה, בתגובה החברות הזרות הוציאו כל כל מוקדי הידע ע”מ להוריד את רמת הפקת הנפט ובכך לאלץ את הנשיא לחזור לשולחן המו”מ. הנשיא הצליח בסופו של דבר להחזיר את הפקת הנפט, אולם, מקסיקו לא חזרה לרמות ההפקה מלפני ההלאמה, עד כניסתה של ארה”ב למלחמת העולם השנייה, שליחת מומחים אמריקאים כחלק מהמאמץ המלחמתי המשותף לכל בנות הברית כנגד מדינות הציר.
הנשיא וייסד של חברת הנפט והגז הלאומי PEMEX) Petróleos Mexicanos). חברת PEMEX , חברת הנפט ה-8 בגודלה בעולם כיום עם כ- 2.6 מיליון חביות ליום וכ- 151 אלף עובדים, הפכה להיות מונופול נפט וגז בבעלות המדינה, אולם בגלל מגבלות חוקתיות PEMEX מתקשה לגייס מעורבות זרה בהשקעות, חיפוש, ושדרוג תשתית האנרגיה שלה. מאז 2004 PEMEX חווה ירידה משמעותית ביכולת הייצור שלה המשפיעה באופן מיידי על ייצוא הנפט המהווה , בשנת 2008 בוצעו שינויי חקיקה שתאפשר ל- PEMEX לבלום את הדרדרות ייצור הנפט הלאומית, הרפורמה כללה: הוספת מומחים זרים לדירקטוריון, הקמת גוף ייעוץ פנימי שיתווה אסטרטגיה ארוכת טווח בתחום האנרגיה, והקמת ה- CNH (Comisión Nacional de Hidrocarburos) הרשות הלאומית לדלקים, רשות עצמאית במשרד האנרגיה הפדרלי (SENER), המפקחת על החיפוש וההפקה של נפט וגז במקיסקו. מבנה חדש זה אמור להעניק ל PEMEX עצמאות גדולה יותר לשיתוף גורמים זרים שיסייעו בהגדלת התפוקה. אולם, רפורמה זו לא הצליחה כצפוי, ורפורמה בתחום האנרגיה הפך להיות אחד הנושאים החשובים בקמפיין הנשיאותי האחרון ב- 2012. הנשיא הנבחר אנריקה פנייה-ניאטו (Enrique Peña Nieto) הפך את נושא האנרגיה כאחד הנושאים המרכזיים שיניעו את הכלכלה המקסיקנית, מנכ”ל PEMEX אמיליו לוזויה (Emilio Lozoya) הודיע השבוע כי הליברליזציה של שוק האנרגיה במקסיקו יעודדו השקעות של כ- 10 מיליארד דולר לשנה בעשור הקרוב, ויגדילו משמעותית את הפקת הנפט והגז של המדינה. ההשקעה המדוברות יגיעו משילוב של חברת PEMEX וחברות זרות. למעשה PEMEX כבר התקשרה עם מספר חברות שירותי נפט זרות כדוגמת Petrofac הבריטית ו- Schlumberger האמריקנית לטובת שיפור התפוקה כאשר המטרה הינה להרחיב את חיפושי הנפט במים עמוקים במפרץ מקסיקו. אולם השקעות מסיביות עדיין דרושות על מנת לעצור את הידרדרות תפוקת הנפט של העשור האחרון, ומומחים מציינים כי גם אם הנשיא יקדם רפורמה מערכתית עמוקה, עדיין יידרשו בין שנתיים לשלוש עד שחברות פרטיות יוכלו להעריך נכונה את שוק האנרגיה במקסיקו.

צור קשר עם:

יונתן סבאן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל