הממשלה מדווחת כי ההשקעות במסגרת התוכנית להאצת הצמיחה (PAC 2) הגיעו לסכום מצטבר של 665 מיליארד ריאל ברזילאי

לפי המשרד לתכנון, 67.2% מסכום ההשקעה כבר הוצא.

הממשלה דנה בדוח על המצב הכספי (המאזן) השמיני של התוכנית ביום חמישי (17 באוקטובר).

ביום חמישי (17 באוקטובר), משרד התכנון דיווח כי 67.2% מצפי סכום ההשקעות עבור השלב השני של התוכנית להאצת הצמיחה (PAC 2) כבר הועברו במהלך התקופה של ינואר 2012 ל-31 באוגוסט 2013.

סכום מצטבר של 665 מיליארד ריאל ברזילאי כבר הושקע בתשתיות ובלוגיסטיקה, וגם במיזמים חברתיים ועירוניים.

לפי המשרד, ביוזמות ובעבודות הבנייה שהושלמו עד ה-31 באוגוסט הושקעו 69% מהסכום הכולל שנקבע במסגרת השלב השני של התוכנית, סכום המגיע לכדי 488.1 מיליארד ריאל ברזילאי.

השלמת כל המיזמים של השלב השני של התוכנית אמורה להסתיים עד חודש דצמבר 2014. במסגרת פרסום דוח המאזן עבור התוכנית להאצת הצמיחה, משרד התכנון דיווח על סכום כולל של 448.1 מיליארד ריאל ברזילאי עבור השלב הזה של התוכנית, סכום שתוקן לאחר מכן ע”י השר עצמו בשעה 1:07 אחר הצהריים.

המידע פורסם במסגרת דוח המאזן השמיני עבור השלב השני של התוכנית להאצת הצמיחה, כפי שהוכרז ביום חמישי (17 באוקטובר) ע”י הממשלה במהלך טקס שנערך בארמון Itamaraty (מקום מושבו של משרד החוץ של ברזיל), בברזיליה.

בדוח המאזן הקודם, שפורסם ע”י הממשלה בחודש יוני ואשר כלל את תקופת התוכנית עד אפריל 2013, דווח כי 54.9% מצפי ההשקעות להשלמת התוכנית עד לשנת 2014 כבר הועבר והוא מגיע להשקעה כוללת של 388.8 מיליארד ריאל ברזילאי.

 ITAMARA

פרטי דוח המאזן השמיני

מתוך סכום של 665 מיליארד ריאל ברזילאי שהושקע עד ל-31 באוגוסט, 217.4 מיליארד ריאל ברזילאי מהם (33.2%) הוקצו למימון דיור. סכום נוסף של 178.3 מיליארד ריאל ברזילאי (27.2%) הושקע ע”י חברות בבעלות המדינה, לרבות Petrobras. המגזר הפרטי היה אחראי להשקעות בסכום של 129.9 מיליארד ריאל ברזילאי (19.8%) כאשר התוכנית של ‘הבית שלי, החיים שלי’ (Minha Casa, Minha Vida program, My Home, My Life) הייתה אחראית להשקעה נוספת של 60.3 מיליארד ריאל ברזילאי.

דוח המאזן מדווח גם כי החל מתחילת 2013 ועד ה-14 באוקטובר, התשלומים וההתחייבויות הכספיות עבור הסכומים המתוקצבים במסגרת השלב השני של התוכנית להאצת הצמיחה הגיעו לסך של 34.9 מיליארד ריאל ברזילאי. אולם, במהלך תקופה זו רק 12 מיליארד ריאל ברזילאי מהתקציב שהוקצה לשנה זו (שהוא 60.8 מיליארד ריאל ברזילאי) אכן שימשו למטרות שנקבעו, כאשר 22.9 מיליארד ריאל ברזילאי מהווים התחייבויות עתידיות. לפי השרה לתכנוןMiriam  Belchior, סכום ההשקעות הכולל בשלב השני של התוכנית להאצת הצמיחה כבר עתה עולה על הסכום המלא שניתן במהלך השלב הראשון של התוכנית, בתקופה שבין 2007 ל- 2010. בנוסף, היא הביעה את סיפוקה מההתקדמות ומקצב עבודות הבנייה במסגרת התוכנית להאצת הצמיחה, תוך שהיא אומרת כי התוכנית “מתנהלת כהלכה” כרגע. “למרות שלב הכנות מקיף, אנו מתקדמים כהלכה ונמצאים באותה נקודת יעד (מבחינת צפי התקדמות עבודות הבנייה) כפי שצפינו מראש,” ציינה השרה.

בנייה

לפי דוח המאזן, עד לתום חודש אוגוסט התוכנית של ‘הבית שלי, החיים שלי’ חתמה על חוזים לבניית 2.9 מיליוני בתים והעבירה כבר 1.3 מיליון מהם, כאשר סכום ההשקעות במיזמים השונים שהגיעו להשלמה מסתכם ב-161.1 מיליארד ריאל ברזילאי, כולל תחנת הכוח ההידרואלקטרית ע”ש גריבאלדי במדינת המחוז סנטה קטרינה, בעלת הספק של 189 מגה וואט, וההפעלה של הטורבינה הראשונה בהספק של 75 מגה וואט בסכר Jirau  שבמדינת המחוז רונדוניה. הממשלה גם דיווחה על השלמת בנייתם של 26 קווי תמסורת באורך כולל של 8270 ק”מ. מגזר התחבורה דיווח על סכום של 37.6 מיליארד ריאל ברזילאי שהושקע בעבודה שהושלמה על 2634 ק”מ של כבישים. לפי הדיווח הממשלתי, בין המיזמים שהושלמו נכללו גם ההרחבה של קטע הדרך Contorno de Vitória (שבמדינת המחוז אספיריטו סנטו) של הכביש הראשי הפדרלי BR-101 וההרחבה של קטע מכביש BR-050  במדינת המחוז מינאס ז’ראיס, בין הערים Uberlândia ו-Araguari; סלילת קטע הכביש BR-487  במדינת המחוז פאראנה בין הערים Cruzeiro do Oeste  ו- Tuneiras do Oeste; והרחבת קטע הכביש BR-101 בגבול שבין המדינות פרנאמבוקו/פאראיבה והעיר Igarassu  (במדינת המחוז פרנאמבוקו). במסמך נכלל גם דיווח על 639 ק”מ של מסילות ברזל שהושלמו עד תום חודש אוגוסט, ביניהן מקטע ה- Ferronorte בין הערים Rondonópolis ו- Alto do Araguaia, במדינת המחוז מאטו גרוסו.

דוח המאזן גם מדגיש את השלמת עבודות ההרחבה ברחבות החנייה של נמלי התעופה Salvador  ו-Macapá, וכן את תחילת העבודות בארבעה נמלים אחרים, לרבות מסוף הנוסעים בנמל התעופה Porto Alegre.

התקדמות עבודות הבנייה

לפי דוח המאזן, 39% מהעבודות כבר הושלמו עד לתום חודש אוגוסט, בכלל זה יוזמות בתחומי התחבורה, התעבורה העירונית, האנרגיה ומשאבי המים בלבד, וכן התוכנית ‘תאורה עבור כולם’ (Luz para Todos program). שיעור של 48% מהסכום נמצא כבר בעבודה, כאשר קצב ההתקדמות הולם את הצפי.

עבודות שהממשלה מעריכה אותן ככאלו הדורשות פיקוח קרוב יותר מסתכמות ב-9% ואלו המוגדרות על ידה כקריטיות ב-4%.

בין המיזמים הנחשבים כהולמים מבחינת הממשלה הם עבודות הבנייה על רכבת הקליע (bullet train) בין הערים Campinas , São Paulo  ו- Rio de Janeiro. למסקנה זו הגיעו למרות העובדה כי הממשלה השעתה את המכרז בחודש אוגוסט בפעם השנייה, כאשר עדיין לא נקבע תאריך יעד חדש.

כאשר נשאל שר התחבורה César Borges  באשר לאמות המידה של הממשלה להערכת ההתקדמות של רכבת הקליע, השר ענה כי העבודות רלוונטיות למדינה ויביאו לשיפור התעבורה בין שלוש הערים. לדברי השר, העבודות על המיזם אמורות להתחדש ב-2014.

מקור:   http://g1.globo.com/economia/noticia/2013/10/investimentos-do-pac-2-atingem-r-655-bilhoes-ate-agosto-diz-governo.html

צור קשר עם:

רועי רוזנבלט ניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל