האם שיקגו הבאה בתור אחרי דטרויט?

SONY DSC

פשיטת הרגל של דטרויט הכתה גלים רבים בעיתונות המקומית וברחבי העולם. בירת הרכב העולמית לא יכולה לעמוד בהתחייבויותיה הפיננסיות. מה שצורם כל כך במקרה של דטרויט הוא שתעשיית הרכב האמריקאית, סימלה של העיר דטרויט, דווקא עושה חיל בימים אלה ומדווחת על רווחי שיא. אבל העיר, שבעשורים האחרונים ננטשה על ידי בני המעמד הגבוה והבינוני, שיצאו לפרברים, כאילו נשכחה ונורתה לבדה להתמודד עם מצבה הכלכלי הכושל.

למעשה פשיטת הרגל של דטרויט לא הפתיעה את מי שעקב אחרי מצבה בשנים האחרונות. העיר, שבשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים הייתה מרכז עסקי ותרבותי שוקק, נמצאת בהתדרדרות מתמדת מאז מהומות השחורים בסוף שנות השישים. אך פשיטת הרגל של דטרויט, הגדולה ביותר בארה”ב, זוכה לתשומת לב רבה כל כך לא רק בגלל המשמעות שלה לגבי דטרויט עצמה, אלא בגלל מה שהיא מסמלת עובר ארה”ב בכלל. למרות שהנתונים הכלכליים המתפרסמים בחודשים האחרונים מעידים על התאוששות כלכלית מתונה אך עקבית, מצבם הפיננסי של הממשל הפדרלי והממשלים המקומיים עגום ונמצא על סף קריסה.

הנושא העומד במרכז מערכת הבחירות לתפקיד מושל אילינוי, שיערכו בנובמבר 2014, הוא חובות הענק של מדינת אילינוי וקרנות הפנסיה של עובדי הציבור במדינה העומדות בפני חדלות פירעון. ההערכות מדברות על כך שלקרנות הפנסיה של מדינת אילינוי יש גרעון של 100 מיליארד דולר. 19.5 מיליארד הם עבור עובדי עיריית שיקגו. עיריית שיקגו כבולה על ידי חוקי הפנסיה של מדינת אילינוי, שכיום כבר אינם עדכניים וגורמים לתקצוב חסר של הקרנות. כך קורה שדרוג האשראי של אחד מהמרכזים הכלכליים הגדולים בארה”ב הורד לא מזמן בשלוש רמות על ידי חברת מודיס. למחרת פרסום הידיעה על פשיטת הרגל של דטרויט השאלה האם שיקגו הבאה בתור הפכה רווחת.

אך יש כאלה האומרים כי לולא היו תושבי דטרויט שחורים ברובם היא הייתה זוכה לסיוע חיצוני ממזמן וכי לשיקגו, ביתו של נשיא ארה”ב, שבראשה עומד מי שהיה ראש הסגל שלו, לא יתנו ליפול. אגב, מול מושל אילינוי הנוכחי מתמודד בפרימריס הדמוקרטיים וויליאם דיילי, מי שהחליף את רם עמנואל כראש הסגל בבית הלבן. במקרה וויליאם הוא גם אחיו של ריצרד דיילי, ראש העיר הקודם של שיקגו.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל