ממשלת ברזיל מסירה את מס העסקה הפיננסית (IOF) על נגזרות המט”ח

manteigaביום ה-12 ביוני הודיע שר האוצר הברזילאי, מר גידו מאנטגה, על מדיניות חדשה המסירה את מס העסקאות הפיננסיות בנגזרות מטבע חוץ. צעד זה יאפשר זרימה גדולה יותר של דולרים לשוק, ויעצור, כך מקווים מומחי האוצר, את הצניחה בשער המטבע הברזילאי (הריאל).

מאנטגה הסביר שבשנת 2011 התקיימה בשווקים מגמה של גידול משמעותי באחזקת מט”ח לטווח קצר, אשר הובילה לפיחות מהיר של הדולר ועליית ערך הריאל הברזילאי. לפיכך, הטיל הממשל הפדראלי את מס ה-IOF בגובה של 1% על עסקאות עתידיות. מטרתו הייתה לסייע ליצואן הברזילאי אשר הפך ‘יקר’ בערכים דולריים בעולם.

לדברי השר, כעת, לאור המצב בשוק המט”ח והמדיניות המסתמנת של הפד האמריקאי (FED-Federal Reserve), השתנה התסריט והמס כבר אינו נחוץ. עוד טען כי “הדולר כעת חזק יותר ולכן מס שכזה הופך חסר הגיון. מטרת ביטולו היא להקל על עסקאות הנמכרות בדולר בשוק העתידי”. עם זאת, השינוי שהחל ב-13 ליוני  הינו לדבריו  “חסר משמעות לטווח הקצר, אך נועד להקל על הכנסת הון לברזיל, במידת הצורך”.

במהלך מסיבת העיתונאים שקיים השר ובה הודיע על הצעד, הדגיש מאנטגה כי צעד זה הינו חלק אחד מסדרת שינויים שמבצעת הממשלה הפדראלית על מנת לשלוט בהוצאות. “עיקר הוצאות הממשלה, כלומר, הפנסיה, השכר ותשלומי הריבית, כולם נמצאים תחת שליטה”, כך לטענתו.

השר הדגיש שהמטרה העיקרית היא לא לחרוג מגרעון של עד 2.3% מהתמ”ג: “הביצועים הפיננסיים מוכיחים כי הפעילות הכלכלית נמצאת בצמיחה, וההכנסות ממסים גדלות בהתמדה. בכל אופן, אם ניתקל בקשיים, נבצע שינויים נוספים בהוצאות”.

כשנשאל על האפשרות של שחיקה באמינות הממשלה הברזילאית בשווקים הבינלאומיים, היה מאנטגה תקיף ואמר:  “איני רואה כל סיבה לשאלות מן הסוג הזה, העודף הראשוני במאזן התשלומים שלנו היה הטוב בעולם משך 10 שנים רצופות, אך כמובן שנפגענו מן המשבר הכלכלי  שהחל ב-2008, עם זאת הגרעון הנומינלי והחוב הציבורי יורדים שנה אחר שנה. החוב צפוי לרדת מתחת ל-35%  אחוזי תוצר בשנת 2013”.

מקור: http://www.brasil.gov.br/news/history/2013/06/14/government-removes-iof-tax-on-foreign-exchange-derivatives/newsitem_view?set_language=en  

צור קשר עם:

רועי רוזנבלט ניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל