ביקור נשיא סין במקסיקו – שותפות אסטרטגית חדשה? או קידום אינטרסים גרידא

mexicoביקור נשיא סין (Xi Jinping) במקסיקו בתחילת יוני השנה מהווה התפתחות חשובה ואולי איתות לשותפות החדשה הנרקמת בין ענקית המזרח לכלכלה השנייה בחשיבותה באמריקה הלטינית.
בסבב ראיונות שביצעו בכירי השלטון היוצא במקסיקו ערב הבחירות האחרונות ציין שר הכלכלה היוצא ברונו פרארי (Bruno Francisco Ferrari) כי כיום מקסיקו נמצאת בתהליך של משא ומתן על הסכמי אזור סחר חופשי מול מספר מדינות המזרח ביניהם סין,  הודו,  דרום קוריאה. שר הכלכלה המקסיקני היוצא, פרארי,  הביע בפירוש את החששות של המשטר הקודם בחתימת הסכם סחר חופשי בין מקסיקו לבן סין בכך שתעשיות יצרניות מרכזיות במקסיקו, בדגש על מוצרי צריכה, ייפגעו בצורה קשה על ידי התחרות הצפויה לה מכיוונה של סין.

עיקר האינטרס הסיני באמריקה הלטינית התמקד בעשור האחרון בחיפוש מדינות שיספקו לה אנרגיה וחומרי גלם נוספים לטובת המשך הפיתוח הכלכלי המואץ של סין. מקסיקו, ככלכלה השנייה בגודלה באמריקה הלטינית, בנוסף לקרבתה לשוק הגדול בעולם – ארצות הברית וחשיבותה במסגרת הסכם הסחר הצפון אמריקאי (NAFTA), מהווה מתחרה מרכזית ליצוא הסיני לארצות הברית.

ביקורו של נשיא סין, בתחילת חודש יוני השנה, התקיים כביקור גומלין לאחר ביקורו של הנשיא המקסיקני החדש אנריקה פניה נייטו (Enrique Peña Nieto) בסין לאחר כניסתו לתפקיד בדצמבר אשתקד. נשיא סין ביקר בנוסף במדינות נוספות במרכז אמריקה ובאיים הקריביים על מנת לחזק את קשריה של סין בחצי הכדור המערבי.

אין ספק כי מקסיקו מעוניינת לשנות את מאזן הסחר שלה עם סין בעוד שבשנה שעברה הייצוא המקסיקני לסין הסתכם אך ורק ב5.7 מיליארד דולר, בעוד הייצוא הסיני למקסיקו הסתכם ביותר מפי 10 כ- 57 מיליארד דולר ייצוא סיני לרפובליקה המקסיקנית, לפי נתוני משרד הכלכלה הפדרלי המקסיקני (SE).

בביקורו של נשיא סין במקסיקו, הודיעו שתי המדינות על חתימה על סידרה של הסכמים בילטרליים בנושאים כגון אנרגיה מסחר וחינוך. נשיא מקסיקו ציין כי “אנו מסכימים על החשיבות לאזן את יחסי הסחר וההשקעות בין המדינות” כמו גם הנשיא המקסיקני הודיע על קבלת ערבויות מהסינים להסרת מחסומי סחר על מוצרי מזון ואלכוהול ממקסיקו.

יחד עם זאת, סין בחרה שלא לשלוח מסר חד יותר לגבי הידוק היחסים בינה לבין מקסיקו, על ידי קידום תוכנית השקעות בסקטור היצרני המקסיקני אולי אפילו בתעשיית הרכב שלה, אחד הקטרים החשובים בכלכלה המקסיקנית. בנוסף לכך, העסקה שבוצעה בעת ביקורו של נשיא מקסיקו בסין לפני מספר חודשים בה הוסכם על העברת כש 30 אלף חביות ביום מחברת הנפט הלאומית המקסיקנית PEMEX לחברה הלאומית הסינית לנפט

צור קשר עם:

יונתן סבאן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל