הראשונה בסחר חופשי: הברית המסחרית בין ישראל וארה”ב

ב-22 באפריל, 1985, נציב הסחר של ארה”ב ושר התעשיה של ישראל חתמו על הסכם הסחר  החופשי הבילטראלי בין שתי המדינות. ההסכם היה הסכם הסחר הראשון עליו חתמה ארה”ב והשני עליו ישראל חתמה (לאחר ההסכם עם הקהילה האירופית משנת 1975).

ההסכם נכנס לתוקף בספטמבר 1985 לאחר שאושר בפה אחד על ידי הקונגרס האמריקני. בנאומו לאחר חתימת ההסכם, נשיא ארה”ב דאז, רונלד רייגן, אמר כי “הסכם הסחר החופשי מסמל שוב את הערכים והאינטרסים המשותפים של שתי המדינות ואת שאיפותיהן לבניית עתיד טוב יותר. ההסכם מדגיש את חשיבותה של ישראל לארה”ב כבעלת ברית, שותפת סחר וחברה”.

כמעט 30 שנה מאוחר יותר, הנשיא הנוכחי, ברק אובמה, חזר על דבריו של הנשיא רייגן בנוגע לחשיבות השותפות המסחרית בין המדינות במהלך ביקורו ההסטורי לישראל ב-30 במרץ, 2013. בביקור זה הנשיא אמר כי “חדשנות חשובה ליחסים בין ארה”ב וישראל לא פחות משיתוף הפעולה הבטחוני ביניהן. הסכם הסחר הראשון של ארה”ב נחתם עם ישראל….היום הסחר בין שתי המדינות עומד על סך של כ- 40 מיליארד דולר בשנה. חשוב מכך, השותפות מביאה לכדי ייצור מוצרים חדשים ופיתוח טכנולוגיות רפואיות; היא פורצת גבולות חדשים של מדע וגילוי”.

למידע נוסף (באנגלית) על יחסי הסחר בין שתי המדינות, לחצו כאן

Obama and Netanyau

צור קשר עם:

ענת כץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל