ארה”ב והאיחוד האירופי במגעים לקראת פתיחת מו”מ להסכם סחר טרנס אטלנטי

לפני כמספר חודשים, נציגי האיחוד האירופי וארה”ב הודיעו כי יפתחו במגעים רשמיים שנועדו להביא לחתימת הסכם סחר חופשי טרנס אטלנטי, שעתיד להיות הסכם הסחר הגדול שאי פעם ייחתם בעולם. ההודעה הגיעה לאחר הכרזתו של נשיא ארה”ב, ברק אובמה, בנאום “מצב האומה” שנשא בחודש פברואר האחרון כי בכוונתו לפעול לחתימת הסכם סחר עם האיחוד האירופי.

היחסים הכלכליים בין שני הגושים הינם הגדולים והמשמעותיים בעולם, ואחראים למחצית מה-GDP העולמי ולשליש מהסחר העולמי בשירותים ובסחורות. לפי הערכות שנכללו בהודעה המשותפת של הצדדים, הסכם הסחר עשוי לתרום בין כ-0.5% ל- 1% לצמיחה השנתית בתוצר המקומי הגולמי (GDP) של כלכלת האיחוד האירופי ו-0.5% לצמיחת כלכלת ארה”ב.

מאחר שהמכסים על הסחר בין ארה”ב לאיחוד האירופי הינם נמוכים יחסית (מתחת ל3%), החלק המשמעותי של ההסכם יהיה דווקא בהסרת חסמי סחר שאינם מכסיים (NTBs), בעיקר בנוגע לדרישות ומגבלות רגולטוריות של כל אחד מן הגושים המגבילות את הסחר החופשי ביניהם. בין דרישות אלה ניתן לציין הבדלים משמעותיים בתקינה, אך גם גישות רגולטוריות שונות הנוגעות להגנה על הצרכן ועוד.  ההסכם ישאף ככל הניתן לערוך הרמוניזציה בין הגישות הרגולטוריות השונות, לבטל דרישות בדיקה והתעדה מיותרות ולאפשר הכרה הדדית בבדיקות טכניות שמבוצעות בין הצדדים.

נציב הסחר האמריקאי מצוי כעת בהליך התייעצות פנימי עם הסוכנויות הרלוונטיות השונות בממשל בנוגע להסכם המוצע. גם האיחוד האירופי נמצא כעת בהליך פנימי של קבלת אישור של כל אחת מן המדינות החברות טרם יוכל לפתוח במגעים רשמיים להסכם.

למידע נוסף מאתר האיחוד האירופי: http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=869

למידע נוסף מאתר נציבות הסחר של ארה”ב: http://www.ustr.gov/about-us/press-office/fact-sheets/2013/february/US-EU-TTIP

הנספחות המסחרית בוושינגטון תמשיך לעדכן בנושא עם התקדמות הצדדים במשא ומתן. לשאלות, אנא כתבו ל-Washington@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

ענת כץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל