מלחמת הסייבר – על איומים והזדמנויות

הנשיא אובמה בנאום מצב האומה
הנשיא אובמה בנאום מצב האומה

בעמוד הראשון של הוושינגטון פוסט לפני מספר ימים השבוע התפרסמה ידיעה, אחת מיני רבות בחודשים האחרונים, העוסקת במתקפות סייבר. הכתבה מייחסת לסין פריצות למחשבים אמריקאיים. לא סתם להאקרים סיניים מזדמנים אלא לצבא הסיני, ובאופן ספציפי ליחידה 61398 (שם פחות קליט מזה של יחידות צבאיות ישראליות…).

היחידה, לפי הנטען בכתבה, מעסיקה האקרים מקצועיים אשר עוסקים ב”תקיפה” של מטרות בארה”ב ובקנדה, הן במגזר הממשלתי והן במגזר הפרטי. התקיפה כוללת לא רק שיבוש במערכות, אלא גם גניבה של תכניות ייצור של מוצרים, מסמכי תמחור, תכניות אסטרטגיות וכד’. לאחרונה, כך בתקשורת האמריקאית, הסינים שמו להם למטרה את חברות האנרגיה האמריקאיות, ובין היתר השיגו מיפוי של למעלה ממחצית תשתיות קוי הגז של צפון אמריקה.

אמריקה מרגישה חשופה. תחום הסייבר, איומי הסייבר ותכניות ההתגוננות מלוחמת סייבר מעסיקים במידה רבה מאוד את הממשל הפדרלי. הנשיא אובמה, בנאום מצב האומה שנשא בתחילת השנה, ציין את נושא הסייבר כאחד מהאיומים שהולכים וגדלים בקצב מהיר על ארה”ב – הן על התשתיות, והן על סודות מסחריים וזכויות יוצרים של חברות, ובכך סימן את המלחמה הגדולה הבאה של ארה”ב. גם המגזר הפרטי מבין שזהו עידן חדש, וכי עליו להתגונן מפני איומים אחרים שלא ידע בעבר.

הנספחות המסחרית בוושינגטון DC פועלת בסיוע לחברות ישראליות בחדירה לשוק האמריקאי במגוון תחומים. אחד מתחומי הליבה של עיסוק הנספחות הוא פתרונות לבטחון מולדת (HLS) ולאחרונה אנו עוסקים יותר ויותר בתחום הסייבר, תוך מינוף הקרבה והקשרים הקיימים לגורמים פדרליים בכירים וגורמים פרטיים.

לאור העניין הגובר בתחום, הנספחות המסחרית בשיתוף פעולה עם קרן BIRD , הקרן הדו-לאומית ישראל-ארה”ב לשיתופי פעולה במו”פ תעשייתי (www.birdf.com) מובילות משלחת של 11 חברות ישראליות בתחום הסייבר לוושינגטון DC, מרילנד וורג’יניה.

הנספחות בשיתוף פעולה עם גוף הקידום הכלכלי מרילנד-ישראל, גוף הקידום הכלכלי של פיירפקס וירג’יניה, משרד עורכי הדין הולנד אנד נייט ולשכת המסחר האמריקאית בנתה תכנית מקיפה לחברות הישראליות הכוללת מפגשים עם חברות מובילות דוגמת Accenture, SAIC, Raytheon , DC Water, IBM, משקיעים, הבנק העולמי וגורמי ממשל פדרלי בכירים אשר מגלים עניין בחברות הישראליות.

התכנית שתתקיים בין ה-27-31 למאי תכלול סמינרים ומפגשים 1:1 עבור החברות הישראליות. לצד החברות הישראליות משתתף במשלחת גם נציג בכיר של ראש רשות הסייבר הישראלית ונציג של משרד המדע”ר של משרד הכלכלה המרכז את תחום בטחון המולדת והסייבר.

הצורך הוא רב, וכך גם ההזדמנות שלצידו. אך לצד ההזדמנות, יש גם חשש גובר לאמץ פתרונות של גורמים זרים: מי יבטיח שאין סוסים טרוייאנים? מי יוודא שהזרים אכן שוחרי טוב?

אז מה באמת הסיכויים עבור חברות ישראליות? ואיך הכי נכון להכנס לשוק?

משיחות עם חברות, יועצים וגם לקוחות קצה בתחום, חוזר אותו מסר בודד: יש בהחלט הרבה סיכויים לחברה ישראלית, גם בתחום הסייבר. אלא ש:

1)      להיות חדשני– פתרון דומה לפתרונות קיימים לא יעורר בלקוחות האמריקאים נכונות “להסתכן” ולאמץ פתרון של חברה זרה. הפתרון צריך להיות באמת חדשני, ובאמת לתת ערך מוסף שאף אחד אחר לא נותן, ולא רק שיפור על יכולות שקיימות בפתרונות אחרים.

2)      להתמקד יותר בפתרונות סייבר לגופים אזרחיים: בנקים, חברות מים, חשמל וגז וגופי מגזר פרטי אחרים. שם יהיה יותר קל “להכניס רגל בדלת” וסיכויי ההצלחה יהיו גדולים יותר. יחד עם זאת, מניסיוננו כאן, הגישה לגופים הפדרליים אינה חסומה. גם הממשל הפדרלי מגלה עניין רב בפתרונות יצירתיים וחדשניים, ולכן לא כדאי לזנוח מראש את הכיוון הפדרלי, כיוון שיכול להיות בו פוטנציאל רב.

3)      לבוא פיזית. להראות מחוייבות, וללכת עם שותפים אמריקאיים חזקים.

הנספחות המסחרית תשמח לעמוד בקשר עם חברות ישראליות נוספות. נשמח לסייע בתחום זה ובתחומים אחרים, ולהעמיד לרשות החברות הישראליות את מערך הקשרים והידע הרב של הנספחות.

צור קשר עם:

ענת כץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל