הפומות של הפסיפיק: קולומביה, מקסיקו, פרו וצ’ילה הן הגירסא הלטינית של הנמרים האסיאתיים

alianza

 

הברית של מדינות הפסיפיק (The Pacific Alliance) אשר כוללת את קולומביה, מקסיקו, פרו וצ’ילה נוצרה ב-2011 ויחד הן מייצגות כ-40% מהתמ”ג של יבשת אמריקה הלטינית.

בטור שפורסם ב-Financial Times, הכלכלן סמואל ג’ורג’ עוקב אחר ההתקדמות של ארבעת הכלכלות הללו ועושה את האנלוגיה ביניהן, “הפומות של הפסיפיק”  שהן השווקים המתעוררים של אמריקה הלטינית, לבין “הנמרים האסיאתיים”. מדינות אלו מנהלות כלכלותיהן במודל של סחר משולב, הון ושיתוף-פעולה, אשר מהווה דוגמא עבור מדינות מתפתחות אחרות.

המונח “פומה” נטבע לטענת הכלכלן משום שהכלכלות של מדינות אלו הן מהירות, אינטליגנטיות, עצמאיות וחזקות ושונות בהרבה מהאיטיות והכבדות של מדינות גוש המרקוסור, כמו ברזיל וממדינות אחרות באזור משום שהן משתמשות במודלים מתוחכמים של פיתוח בדומה למודלים הקיימים במדינות מזרח אסיה.  כמו כן, מדובר במדינות דמוקרטיות שהן יציבות פוליטית באשר הצליחו לשמור על יציבות מקרו-כלכלית נוכח המשברים של השנים האחרונות, דבר נדיר בהשוואה למדינות האזור.

נושא מרכזי נוסף בו דומות מדינות אלו לבני-דודיהן החתוליים מאסיה, היא המדיניות הכלכלית הגלובאלית שלהן, אשר פותחת אותן לגלובליזציה ופועלת לשלבן בתוך רשתות של ארגוני סחר בינ”ל והסכמי סחר חופשי. עם זאת, ההבדל המרכזי הוא עדיין שהצמיחה במדינות אלו עדיין לא הגיעה לצמיחה במדינות האסיאתיות.

השבוע ייפגשו הנשיאים של קולומביה, מקסיקו, צ’ילה ופרו בעיר הקולומביאנית קאלי לדון במדיניות הגוש, אשר שואף להיות “הברזיל החדשה” של האזור ולהוות האופציה הטובה ביותר של משקיעים זרים אשר מבקשים להיכנס לאמריקה הלטינית. עם תמ”ג של מעל 1.9 מיליארד דולר ושוק של 208 מיליון איש (יותר מברזיל), יש סיכוי טוב שגוש זה יצטייר כאופציה הטובה ביותר להשקעה לטווח ארוך. מדינות הגוש החליטו להתמקד בהסרת המכשולים אשר מנעו את המשך פיתוח הכלכלה הברזילאית כגון בירוקרטיה, תשתיות בעייתיות ומחסור בהסכמי סחר מדינות אחרות.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל