גם במערב וגם במזרח צריך נספח

לאחרונה דנו אני ושכני מצפון, עמיתי הנספח המסחרי של משרד התמ”ת בקנדה, במהות תפקידנו ומידת תרומתנו לתעשייה הישראלית. ידידי מצפון היה עד הקיץ האחרון הנספח המסחרי בוייטנאם, שם הקים נספחות חדשה ויצר תשתית לקידום הייצוא הישראלי למדינה מתפתחת זו. אשאיר לו את הזכות לספר על חיוות המעבר ממדינה מתפתחת למדינה מפותחת וכל הקשור בכך. אציין רק כי המעבר חידד את השוני הגדול באופי עבודת הנספח המסחרי בהתאם למקום מושבו.

כאשר עייני כל תעשייני העולם נשואות מזרחה, אל עבר הכלכלות הצומחות של סין, הודו ושכנותיהן או אל עבר ברזיל בדרום אמריקה, לנספח המסחרי תפקיד מפתח בקידום הייצוא הישראלי למדינות אלה. מדובר במדינות בהן תרבות העסקים שונה מאוד מזו של ישראל או של שווקי היעד המסורתיים של הייצואנים הישראלים. השפה המדוברת בהן לרוב לא שגורה בפי התעשיינים הישראלים והאנגלית איננה נפוצה דייה כדי לקיים דיאלוג עיסקי. הבירוקרטיה היא סבך כמעט בלתי עביר והמודעות ליתרונות התעשייה הישראלית כמעט ולא קיימת. בתנאים אלה הנספח המסחרי, היושב במדינת היעד, משמש גשר יקר ערך עבור התעשייה הישראלית. די לראות את הקיף הפעילות של הנספחים המסחריים בסין, הודו, ברזיל, וייטנאם ועוד כדי להיווכח מה תרומתם לקידום הייצוא הישראלי.

עם זאת, ולמרות המשבר הכלכלי המתמשך בארה”ב ובאירופה, מרבית הייצוא הישראלי מופנה עדיין למדינות המפותחות וייצואנים קטנים או מתחילים לרוב יפנו ראשית לארה”ב ואירופה. הסיבות לכך ברורות. ראשית, תרבות העסקים מוכרת ונוחה, תשתית הסחר הקיימת זמינה יותר ולמרות התהפוכות הכלכליות עדיין יש שם אין סוף הזדמנויות עיסקיות. גם כאן לנספח המסחרי היושב בצפון אמריקה או מערב אירופה תפקיד חשוב. בנוכחותו הפיסית במדינת היעד הוא יכול לסייע לייצואנים גדולים כקטנים למצוא שותפים עיסקיים בדמות מפיצים, שתופים במחקר ופיתוח ומשקיעים. הנספח יכול לספק מידע חשוב בכל הקשור לרגולציה וסוגיות סחר. בעולם גלובלי ותחרותי הנספח יכול לתת ערך מוסף לחברות ישראליות בעזרת תשתית הקשרים שהוא בונה עבור התעשייה. ואכן, נציגויות משרד התמ”ת במדינות אלה זוכות לקבל פניות רבות מייצואנים ישראלים בבקשה לסיוע להן לחדור או להרחיב את עסקיהם באותם שווקים והן מקיימות מספר רב של פעילויות יזומות במגוון של ענפי תעשייה.

מערך הנספחים של משרד התמ”ת מנוהל על ידי מינהל סחר חוץ ומאוייש לרוב על ידי צוערים שעברו מיונים והכשרה יעודית בקורס נציגים כלכליים. משרד התמ”ת פרסם לאחרונה מכרז עבור קורס חדש, שמתוכנן להיפתח במאי 2012. המועד האחרון להרשמה הוא ה-5 בפברואר 2012. פרטים נוספים ניתן למצוא ב-http://www.moital.gov.il/CmsTamat/Rsrc/cadet2012/index.html.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל