מלאכים בשמי אמריקה

ניו יורק הינה ללא כל ספק הבירה הפיננסית העולמית.  מדובר באזור בעל עוצמה כלכלית ופעילות עסקית מהגדולות בעולם. יותר מטריליון דולר מועברים בעסקאות פיננסיות בבורסות העיר ניו-יורק ביום אופייני, והעיר מהווה מוקד של קרנות הון סיכון, קרנות פרטיות, קרנות גידור ומשקיעים פרטיים.  ארה”ב בכלל ואזורים כגון ניו יורק, בוסטון וניו-ג’רזי במיוחד מהווים מוקד משיכה לחברות סטארט אפ ישראליות התרות אחר משקיעים פיננסיים ו/או שותפים אסטרטגיים.

העובדה שישראל זוכה כיום להכרה בינ”ל כאחד המרכזים המובילים בעולם ליזמות ופיתוח של טכנולוגיות חדשות, הינה גורם מסייע בגישה למשקיעים וחברות  רב לאומיות. יחד עם זאת, התחרות על תשומת ליבם של המשקיעים הפיננסיים והשותפים האסטרטגיים הינה קשה ומחייבת לימוד מוקדם, הכנה והיערכות. חברות סטארט אפ המבקשות לגייס הון או להיכנס לשיתופי פעולה עם קונצרנים אמריקאים צריכות לקחת בחשבון, בין השאר,  את הגורמים הבאים:
נוכחות בארה”ב– חלק מן הקרנות וגופי ההשקעה האמריקאים יימנעו מבחינת בקשות השקעה מצד חברות טכנולוגיות שאין להן נוכחות בארה”ב. הריחוק הגאוגרפי ופערי השעות בין ישראל וארה”ב הינם גורמים עליהם ניתן לגשר רק אם החברה הישראלית מפעילה משרד גם בארה”ב.
השקעה קודמת על ידי קרנות ישראליות – משקיעים אמריקאים רבים מבקשים לבדוק שקרנות ישראליות כבר השקיעו בחברת הסטארט אפ התרה אחר השקעות זרות, או שהחברה כבר עברה סיבוב ראשון של גיוס הון. היעדר השקעה ראשונה עשויה להוות תמרור אזהרה לקרנות השקעה אמריקאיות.

על החברה הישראלית להיות ערוכה להגדיר ולהדגים באופן ברור מהו ה-VALUE PROPOSITION של הטכנולוגיה שלהם, בפני משקיעים ו/או שותפים אסטרטגיים.  נציגי החברה הבאים לגייס הון צריכים לחדד את המודל העיסקי שלהם, ובעיקר להבהיר למשקיעים מהו המודל העיסקי שיאפשר למשקיעים לקבל החזר על השקעתם.

בהקשר זה ישנה חשיבות רבה לשלב בו נמצאת החברה מבחינת הוכחת ההיתכנות הטכנולוגית שלה וקרבתה לשלב המכירות. הדבר חשוב במיוחד לחברות הפעילות בתחום תעשיית מדעי החיים. משקיעים רבים יהיו מוכנים לשקול השקעה רק בחברות המצויות בשלב מתקדם של הוכחת היתכנות טכנולוגית. ישנם גם קרנות לא מעטות שלא תתעסקנה עם חברות המבקשות לגייס סכומים הנמוכים מ: 10-15 מליון דולר.
הגורם האנושי הינו מרכיב חשוב בהחלטת המשקיע האמריקאי. המשקיע מבקש לראות שחברת הסטארט אפ מנוהלת ע”י מנהלים חדורי מוטיבציה, הישגיות וניסיון.
רמת ההגנה  על הקניין הרוחני מהווה מרכיב חשוב בבחינת בקשות לגיוס הון ושותפים אסטרטגיים. על פ י כן, מוצע לחברת הסטארט אפ  להתקשר עם משרדי עו”ד המתמחים בנושא הגנה על קניין רוחני וזכויות יוצרים על מנת לעגן הגנה משפטית על הקניין הרוחני של החברה. היעדר הגנה מספיקה עלול להכשיל החלטת השקעה.
בהינתן כל הגורמים לעיל, ומכיוון שחברות סטארט אפ ישראליות רבות מצויות עדיין בשלב מוקדם של הוכחת ההיתכנות הטכנולוגית, ובשלבי גיוס מוקדמים, ראוי לאותן החברות לבחון אפשרויות השקעה מול Angels – אנשים פרטיים בעלי הון, המעוניינים לבצע השקעות בחברות בשלב ה- SEED ומוכנים לבחון הצעות ובקשות לגיוס הון בסכומים נמוכים  יותר.
בניו יורק ישנם מועדונים שונים של Angel’s, המתמחים בבחינת הצעות השקעה בענפים ספציפים. מועדון של Angels מרכז מספר משקיעים פרטיים, המעוניינים למסד פורטל כניסה משותף על מנת ליצור זרם שוטף של הזדמנויות השקעה, ועל מנת לבחון השקעות משותפות עם Angles נוספים. מועדונים אלה יזמו פעמים רבות סמינרים, תחרויות  וארועים דומים ליזמים, על מנת לחשוף את פעילותם וליצור pipeline של הזדמנויות השקעה.
עם זאת, תמיד חשוב לזכור שההשקעה תמיד נעשית על ידי אדם פרטי, ולא כמועדון. לפיכך כאשר יזם פונה למועדון הוא תמיד צריך לזכור שהוא בעצם מדבר עם משקיע בודד.

מחקר של אוניברסיטת וושינגטון הראה שמשקיעים פרטיים תמיד מחפשים את האמינות שבבן אדם – הם אינם מחפשים סגנון ורושם, אלא אותנטיות ושיתוף – באתגרים ובבעיות.
היתרון הגדול בהשקעה של Angels אינו טמון אך ורק בסכומי הכסף המועברים לחברה, אלה בעיקר בעולם הקשרים שמשקיעים אלה פותחים בפנייך. משקיעים אלה הינם מקור בלתי נדלה של קשרים עם משקיעים נוספים ועם לקוחות, והם יעשו הכל כדי לסייע לחברה לעבור לשלב הגיוס הבא, או להצלחה כלכלית.
לפי newyorkangels.com, קרנות הון סיכון רבות, שהיו עד לא מזמן המקור המסורתי להשקעות, מחפשות יותר ויותר הזדמנויות השקעה גדולות יותר, ומתרחקות מהשקעות בשלבים מוקדמים. לעומת זאת ה- Angels מחפשים הזדמנויות השקעה קטנות יותר – מתחת למיליון דולר, במיזמים מתחילים.

לפי סקר של ה- New York Times, ישנם יותר מ- 250,000 Angels בניו-יורק, והם מיצגים את המקור המרכזי להשקעות סטארטאפ ו-seed.

עוד על מועדוני Angel ניתן לקרוא בלינקים הבאים:
http://newyorkangels.com

http://easternnyangels.com

 

במידה ואתה חברה שמחפשת השקעה, או שותפים אסטרטגיים, הנספחות המסחרית בניו יורק תשמח לסייע לך.

צור קשר עם:

נילי שלו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל