הזדמנויות בסקטור הפארמה בגאנה

צמיחה בסקטור הפארמה

בעשור האחרון הולכת גאנה וכובשת לעצמה מעמד של מעצמת פארמה איזורית. גודל שוק התרופות של גאנה מוערך כיום ב-600 מיליון דולר עם שיעור צמיחה שנתי מורכב של 13.9%. בהסתכלות איזורית שוק התרופות במערב אפריקה (ECOWAS) שוק התרופות מוערך ב-5 מיליארד דולר.

הצמיחה בשוק מונעת מנטל המחלות הגבוה, הוצאה גבוהה יותר על שירותי בריאות על ידי הממשלה וארגוני הסיוע. כמו כן התחזקות מעמד הביניים הצורך יותר מוצרי פארמה ומודע יותר לפתרונות רפואה מערביים מביא גם הוא לעליה בהוצאה הלאומית של תרופות ומוצרי פארמה.

ייצור מקומי- תמונת מצב

היצור המקומי של מוצרי פארמה מוגבל ביותר ומאופיין בייצור של נוסחאות פשוטות יחסית כמו טבליות, כמוסות, נוזלים, ומשחות וכוללות תרופות חיוניות בנפח גבוה כגון משככי כאבים בסיסיים, אנטיביוטיקה פשוטה, אנטי פטרייתית ותרופות נגד מלריה. ישנם 38 יצרני תרופות רשומים עם 27 תרופות המייצרות באופן פעיל. חברות אלו מתחרות בתוך סל מוצרים מצומצם וכתוצאה מכך תת ניצול קיבולת המותקנת שלהן של עד 50%. הדבר מחמיר בשל ההסתמכות על יבוא עבור תשומות כגון מרכיבים פרמצבטיים פעילים, ציוד וחומרי אריזה ראשוניים. כמו כן, החברות אינן עומדות בדרישות ה-GMP הבינלאומיות אשר מונעות אותן משווקי המכרזים הבינלאומיים הנתמכים על ידי קרנות תורמים.

ייבוא מוצרי פארמה- תמונות מצב

ההערכות הן שכ-70% ממוצרי הפארמה במדינה מיובאים לרוב מחוץ ליבשת, מכאן שהצמיחה בשוק הפארמה ועליית רמת שירותי הבריאות במדינה ובאיזור מגלמים הזדמנויות מעניינות לחברות בעלות מוצרים רלוונטים המסוגלים להתחרות במחירי הייבוא המקובלים באיזור. רגולציה הפרמצבטית בגאנה היא באחריותה של רשות המזון והתרופות של גאנה (GFDA) אוטונומית למחצה אשר מבוססת על ה-FDA של ארצות הברית.המוצרים המיובאים נדרשים לעבור תהליך רישום בGFDA, כאשר ישנו מסלול לרישום בגאנה בלבד וישנו מסלול המזכה באישר לכלל מדינות ECOWAS. כמו כן למוצרי פארמה בעלי אישורים רגולטורים מגופים בעלי מוניטין בין לאומי כגון הFDA האמריקאי או EMA האירופאי לדוגמא האישור ניתן בהליך מזורז יחסית.

פעולות לחיזוק הייצור המקומי

בשנים האחרונות דוחפת הממשלה מדיניות אגרסיבית של עידוד ייצור מקומי ושיפור איכות הייצור המקומי בתחום הפארמה על מנת לפעול להחלפת חלק מהיבוא על ידי הרחבת הייצור המקומי. כחלק ממהלך זה מספר חברות בינלאומיות מובילות מקימות מפעלי ייצור במדינות נבחרות בגאנה ובאפריקה, ובאמצעות זאת ממצבות את עצמן לשוק אפריקאי שצומח במהירות. ונהנים מהטבות מיסוי ומכס באמצעות בלוקים כלכליים אזוריים ואזור הסחר החופשי של אפריקה (AfCFTA). כמו כן בימים אלו יוצאת לפועל יוזמה ממשלתית להקמת מפעל חיסונים ראשון באפריקה בגאנה.

הפצת התרופות במגזר הפרטי בגאנה מפוצלת ויש לה למעלה מ-100 סיטונאים, יותר מ-1,000 בתי מרקחת רשומים ולמעלה מ-7,000 מוכרי כימיקלים . הדבר מהווה סיכון לאבטחת ולשלמות המוצרים לאורך שרשרת האספקה. יצרנים מקומיים מתמודדים עם אילוצים רציניים בהפצת המוצרים שלהם בתוך המדינה ובתת-אזור, והצריך יצרנים מקומיים להקים חברות הפצה משלהם כדי להבטיח את אספקת המוצרים שלהם. היעדר מערכות הפצה יעילות ואמינות באזור הפך למגבלה עבור יצרנים גאנה המעוניינים להקים שווקי יצוא.

הזדמנות מיוחדת לחברות ישראליות בסקטור הפארמה

הנספחות הכלכלית בגאנה נמצאת בקשר ישיר עם לשכת הפארמה המקומית המאגדת את מרבים יצרני ויבואני הפארמה המשמעותיים במדינה (Chamber of Pharmacy, Ghana). ויחד לאחר מספר פעילויות משותפות מארגנים משלחת של בכירי הסקטור שתצא ליביקור עסקי בישראל בסוף יוני 2022.

אם אתם סבורים שההתפתחויות האחרונות בשוק הפארמה הגנאי מזמנים הזדמנות עבור החברה שלכם, נשמח שתצרו קשר ונדאג לשלב אתכם בדרך זו או אחרת בלו"ז המשלחת.

 

*הטור נכתב הסתמך בעיקר על מידע  מדו"ח שהתקבל מלשכת הפארמה המקומית

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל