עלייתם של הבנקים הדיגיטליים בדרא"פ – חלק 2

אז אחרי החלק הראשון שכתבתי על תחום הבנקים הדיגיטליים (מוזמנים לקרוא כאן) הגיע הזמן לחלק השני ועל התפתחות הבנק הדיגטלי ההתנהגותי הראשון – דיסקברי בנק

הבנק הוא בעצם ספין אוף של חברת הביטוח דיסקברי שהוקמה לפני כשני עשורים ומה שייחד את דיסקברי מהיום הראשון היה מודל של חלוקת ערך.

מדובר בגישה אקטיבית לשמירה על בריאות הלקוחות שלה ולא רק תפיסה פסיבית בה אתה נפגש עם הלקוח רק במעמד תשלום הפוליסה ותביעות. מה זה בעצם אומר? החברה יצרה תוכנית שנקראת Vitality שבה ככל שהלקוח שומר על אורח חיים בריא יותר כך הפוליסה שלו נמוכה יותר והוא זכאי ליותר הטבות. קנית אוכל בריא? קבל Cashback הלכת לחדר כושר? קבל הנחה משמעותית במחיר המינוי. עשית בדיקות תקופתיות? קבל נקודות שתוכל לממש במגוון אטרקציות כמו בתי קולנוע וטיסות. יש לך שעון חכם? אם תגיע לרף הצעדים היומי תקבל עוד הטבות וזיכויים וכך הלאה והלאה.

אולי זה נשמע לכם היום כמו דבר רגיל אבל ב1992 זה היה מאוד חדשני ועד היום היא ממשיכה לשכלל ולשפר את המודל ומחזיקה ב57% משוק ביטוחי הבריאות בדרא"פ- מעבר לזה נחשבת כאחת מחברות הביטוח החדשניות בעולם ואפילו נעשה מחקר בהרווארד על המודל שלה.

המודל החדש יצר שני יתרונות מרכזיים לדיסקברי – דבר ראשון הלקוחות שלהם שמרו על אורח חיים בריא יותר, הגיעו פחות לבתי חולים וכתוצאה מכך היו פחות תביעות שדיסקברי נאלצה לשלם.

דבר שני, זה יצר אצל החברה מאגרי מידע על סוגי התנהגויות ואינדיקציות שיכולים לשמש אותה לפיתוח מוצרים נוספים וכאן נכנס לתמונה הבנק הדיגיטלי שלהם. הרעיון סביב הבנק הוא לייצר סביבה דומה ע"י יצירת Vitality Money – הבנק בעצם מנטר את ההתנהגות הכלכלית שלך (כמה אתה חוסך לטווח ארוך וטווח קצר, ביטוח, הוצאות, ניהול נכסים ועוד) ועל בסיס המדדים האלה, ככל שאתה מתנהג בצורה כלכלית נכונה יותר אתה מתוגמל בCashback או בנקודות שמזכות אותך בהנחות ממש כמו בתוכנית של הביטוח הרפואי.

בינתיים התכנית עובדת בצורה טובה והקורונה רק הגדילה להם את מס' המשתמשים והרווחים (אך עדיין הפסדיים) והם צופים להיות מאוזנים ב2024 בקצב הגדילה הנוכחי. החברה גם השיקה Apple pay ואפליקציית תשלום משלה לאחרונה. יהיה מעניין לראות את מודל חלוקת הערך בתחום הבנקאות שבו יש ריבוי משתנים ומטרות (למשל ההבדל בין פנסיונר לבעל עסק עצמאי,סטודנט) לעומת תחום הביטוח הרפואי שבסוף רוב הציבור מכוון לאותה מטרה של סטטוס רפואי ויתר פשוט לנרמל ולהגיע למכנה משותף רחב

 

צור קשר עם:

עמית לב

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל