לאחרונה קיימתי וובינר לחברות ישראליות השוקלות להכנס לשוק הקנייתי. בוובינר דיברתי על נושאים שחשוב שכל מי ששוקל להכנס לקניה או שכבר קיבל החלטה להכנס לשוק יכיר. להלן תקציר הדברים

טיפים לכניסה עסקית לקניה

לאחרונה קיימתי וובינר לחברות ישראליות השוקלות להכנס לשוק הקנייתי. בוובינר דיברתי על נושאים שחשוב שכל מי ששוקל להכנס לקניה או שכבר קיבל החלטה להכנס לשוק יכיר. להלן תקציר הדברים:

סמינר עשיית עסקים בקניה. יום ב', 21.02.22 , 12:00

נושאי המפגש:

1) פעילות הנספחות המסחרית והשת"פ עם מכון הייצוא

2) משבר הקורונה והשפעתו על הכלכלה ועשיית העסקים

3) אתגרי שוק ותרבות עסקית קניה וישראל

4) סקטורים נבחרים בפעילות הנספחות ב 2022

5) עבודת הנספחות הכלכלית עם חברות ישראליות ושחקנים מקומיים

פעילות מינהל סחר חוץ.

פעילות הנספחות המסחרית: פתיחה לפני שלוש שנים. משימת על: סיוע לכלכלת ישראל ע"י הגדלת הייצוא, הקטנת יוקר המחיה ועידוד ההשקעות. שת"פ עם מכון הייצוא: מכון הייצוא בצד הישראלי והנספחות בצד הקנייתי.

משבר הקורונה והשפעתו על הכלכלה ועשיית העסקים

תחילה נבחן מה המאפיינים של כלכלת קניה. כלכלת קניה היא יחסית בסיסית של סקטור חקלאי גדול ומשמעותי, סקטור תעשייתי קטן ולא מפותח ומאזן סחר שלילי לאורך שנים.

סקטור החקלאות משמעותי בכלכלת קניה. בין 40-45% מתושבי קניה מתפרנסים מחקלאות בצורה זו או אחרת.

בתוך הסקטור החקלאי, ישנה חלוקה ברורה של רוב משמעותי של חקלאים קטנים אשר מגדלים לשוק המקומי ומספר קטן של חברות חקלאיות גדולות ומפותחות המוכרות לשווקים חיצוניים בעיקר לאירופה ולמזרח תיכון.

הרכב מוצרי הייצוא החקלאי הוא בעיקר פרחים ופירות )אננס, מנגו ואבוקדו( לאירופה ומדינות המפרץ, תה לאירופה, אירן, פקיסטאן ותורכיה וקפה בשוק הסחורות העולמי.

השפעת המגיפה על תחום החקלאות לא הייתה קשה. אמנם בחודשים הראשונים נעצרה כמעט לחלוטין תנועת הסחורות אולם התחום הראשון שנפתח לסחר גלובלי היה מוצרי מזון חקלאיים. אנשים צריכים לאכול ומוצרים חקלאיים לא תלויים בשבבים או בחומרי גלם שנתקען במדינות המוצא.

גם הדרישה לפרחים התחדשה ואף עלתה על ציפיות הייצוא. ייצוא הקפה, שהוא מוצר עם דרישה גלובלית קשיחה לא נפגע וייצוא התה (התה הקנייתי הוא ברמה בסיסית ומתחרה בתה הזול, לא במוצר הפרמיום) חזר לרמתו די מהר.

מאפיין נוסף בכלכלה הוא העברת כסף מקנייתים העובדים בחו"ל ושולחים כסף לקניה. מדובר על מיליארדי דולר כל שנה, ב 2021 הועברו 3.72 מיליארד דולר. פרנסת עובדים אילו נפגעה אמנם בחודשים הראשונים לאחר שהכלכלות במדינות השונות חוו סטגנציה. אולם, יש לזכור שרבים מהעובדים עובדים בעבודות בסיסיות כגון ניקיון, גינון, מזון שחיוניים לחיים היומיומיים כך שרוב הקנייתים חזרו לשלוח כסף למשפחותיהם בקניה.

ברמת המיקרו, תחום המימון החוץ בנקאי בקניה הוא אדיר. מעל 22,000 חברות פיננסיות (נקראות Saccos) אשר משמשות לחיסכון ואשראי מספקות לחבריהם הלוואות. כמו כן ישנם אלפי מלווים חוץ בנקאיים.

מאפיין מעניין נוסף הוא הרכב העסקים בקניה. 80% מהעסקים הם עסקים זעירים וקטנים אשר מעסיקים 75% מהעובדים. הממשל המרכזי סייע ללווים הקטנים ע"י איסור העברת שמות המלווים בין נותני ההלוואה דבר שאפשר לאדם לקחת מספר הלוואות במקביל. סיוע נוסף היה בביטול תקרת הריבית של הבנקים דבר שאפשר לבנקים להעלות את הריבית וכך המריץ אותם לתת הלוואות. במקביל, לאחרונה הקציב הממשל 40 מיליון דולר כערבות לבנקים להלוואות לעסקים זעירים – כל זאת במטרה להזרים כסף לחלק המרכזי בכלכלה.

לסיכום, היות כלכלת קניה מבוססת על חקלאות אשר לא נפגעה באופן יחסי, סקטור ייצור בסיסי אשר לא נסמך על חומרי גלם שנתקעו במדינות הייצור והיכולת להתקיים בעזרת הלוואות זעירות וקצרות טווח וסיוע משפחתי וארגוני סיוע בינלאומיים ) NGOs ( רבים הפעילים בקניה. כל אילו סייעו לכלכלה ולקנייתים לצלוח את השנים הקשות.

אתגרי שוק והבדלי תרבות עסקית קניה וישראל

אורח רוח – זמן אפריקה ברוב המקרים. מענה איטי למיילים.

הבדלי תרבות – קנייתי לא יגיד לא אלא פשוט ייעלם.

התאמת המוצר לקהל היעד – מחיר, תשתית קיימת, הכשרת המפעילים.

אינטרס אישי

נציג מקומי- יתרון רב. מכיר את השוק, מאתר הזדמנויות. קשר הדוק עם הנציג כולל ביקורים פיזיים בקניה ופגישות עם לקוחות

חברות ביטחוניות ובט"מ – אירוח מקבלי החלטות בישראל

תרמית ועוקץ – "יש ספק אין ספק". בחינה מדוקדקת של האתר, איך הגיעו אליכם, לבקש מסמכים התאגדות רשמיים, מכתב מהבנק על החזקת חשבון, אנשי קשר בפרויקטים שהם עשו בעבר, חיפוש אינפורמציה באינטרנט. לא להגיע לביקור בקניה לפני סגירת הסכם ועוד.

עדכון הנספחות על הפעילות בקניה – גם אם אתם מסתדרים מצוין לבד, רק טוב יצא לכם מזה וזה בחינם…

סקטורים נבחרים בפעילות הנספחות ב 2022

טכנולוגיות חקלאיות

סייבר ופינטק – משלחת לכנס סייברטק בתחילת מרץ.

בריאות – משלחת לכנס ביוטק במאי

בט"מ

קוסמטיקה – אירוע היברידי באוקטובר

פתרונות ICT

עבודת הנספחות הכלכלית עם חברות ישראליות ושחקנים מקומיים

a . איתור שותפים

b . משלחות (פיזיות, ווירטואליות והיברידיות)

c . פתיחת דלתות ותיאום פגישות

d . סמינרים

e . איתור הזדמנויות עסקיות

f . סיוע "מתאם לקוח"

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל