זיהוי מקדם של ניסיונות הונאה

מידי פעם מגיעות אילנו פניות מחברות ישראליות אשר מבקשות את עזרתנו בבדיקה אמינותה של חברה מקומית ואמינותו של קשר עסקי.

הרצון לביצוע עסקה מצד אחד והחשש להונאה מצד שני מובנים כמובן בעיקר כאשר מדובר בחברות מהיבשת שידוע במקרי ההונאה שיוצאים ממנה.

ישנן מספר תמרורי הזהרה ופעולות פשוטות שיעזרו לנו.

אתר – ראשית, לבדוק אם יש לחברה אתר אינטרנט ואיכותו של האתר. ברוב המקרים נוכלים לא ישקיעו באתר איכותי. יש לבחון את איכות האתר, כתובת הדומיין, יצירת קשר, האם יש כתובת וטלפון באתר והאם הם מחוברים.

מסמכי חברה – לבקש מסמכים כגון אישור מרשם החברות המקומי, אישור חשבון בנק, אישור ממס הכנסה וכו. כמובן שהאישורים יכולים להיות מזוייפים אך ניתן להתרשם מאיכותם. זיופים ניתן בד"כ לזהות אך ניתן גם לפנות למוסדות המנפיקים ולברר איתם אם אכן הם הנפיקו המסמכים.

ניסיון עבר – יש לבקש דוגמאות ואנשי קשר איתם הם עבדו בעבר.

תשלום ומשלוח דוגמאות – נוכלים עשויים לבקש לקבל דוגמאות בכמות גדולה וחריגה. כמובן שאין לשלוח דוגמאות גדולות ויקרות. אם מדובר על עסקה ראשונה, יש לנסות לקיים עם תשלום מראש או דוקומנטים לגבייה. ולא להסכים (אם אפשר) על תשלום לאחר קבלת הסחורה.

ביקורים – נוכלים עשויים להציע לכם להגיע לביקור התרשמות. זו עוד נורה אדומה. ביקור מוציא אתכם מאזור הנוחות שלכם. אתם מגיעים למדינה זרה בה לנוכלים יהיה קל יותר לפגוע בכם.

כיצד הגיעו אליכם – שאלה פשוטה, אם הגיעו דרך האתר שלכם – האם יש לכם "צור קשר" באתר ? האם יש לכם אתר באנגלית?

פגישה וירטואלית – בפגישה תוכלו לשאול שאלות מקצועיות שנוכלים עשויים לא להבין.

לסיכום, הנקודות הנ"ל הן כלים שיסייעו לכם בגיבוש עמדה לגבי פניה. לא הייתי ממליץ לפסול פניה לפני שאתם מבררים ככל הניתן את הסוגיות הללו. מצד שני, אם אין לחברה אתר לא צריך לפסול מייד את הפניה, צריך לברר מדוע ואולי התשובה הגיונית ואמינה.

אנו גם נוכל לסייע בפניה לחברה המקומית. נוכלים ינסו להימנע מקשר עם השגרירות.

באופן כללי, אם תראו שאתם רציניים ושואלים שאלות רציניות הנוכלים בדרך כלל פשוט ינתקו מגע וינסו קרבן אחר. חברה רצינית שרוצה לעשות עסקים לא תירתע.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל