המודל העסקי החדש שנותן אינטרנט חינם לכל אחד ביבשת השחורה

במאמר הקרוב נגע קצת בפינטק ובמודל עסקי שצובר תאוצה – Data free platforms

 לפי כל המדדים החדירה של טלפונים חכמים באפריקה הולכת וגוברת כאשר הצפי הוא ל50% שימוש בשירותי מובייל מכלל האוכלוסייה ב2025. אחלה אבל יש את הדבר הקטן הזה שבסוף מישהו צריך לשלם על זה….

אז כמה זה עולה באפריקה? תלוי איפה אתה נמצא – אם אתה בסודאן אתה תשלם 27 סנט לג'יגה אבל אתה בגינאה המשוונית תשלם על אותה חבילה 50$ – אם ניקח את הממוצע העלות היא 5$ לחבילת גלישה של גי'גה ביבשת כאשר באירופה הממוצע הוא 3.5$ בלבד

אז נכון המחירים יורדים ויש תחרות בענף אבל בסוף אם אתה רוצה למכור שירותים דיגיטליים והלקוחות שלך מוגבלים מאוד ביכולת קניית הדאטה שלהם (הכנסה ממוצעת באפריקה של 300$ בשנה) אתה צריך למצוא דרכים יצירתיות.

ואחת הדרכים הללו היא מה שנקרא בשפה המקצועית reverse billed data . איך זה עובד – אתה בתור לקוח מקבל גישה לאפליקציות מסוימות בהם אתה יכול לגלוש ולתקשר עם אנשים אחרים באופן חופשי ללא כל עלות מצדך ובתמורה אתה נחשף לפרסומות של מפרסמים. המפרסמים הם אלה שמשלמים לך על הדאטה מראש ומקבלים חשיפה לקהל לקוחות שבוי שנמצא על הפלטפורמה ואני מניח שבשלב יותר מאוחר זה גם דאטה על קהל הלקוחות על מנת לטייב ולשפר את ביצועי הפרסום. אחת החברות הראשונות שהתחילו עם זה הייתה פייסבוק שעוד ב2016 הציעה גישה לפלטפורמת של פייסבוק במודל BASIC בו יש גישה לחדשות, דיווחי מזג אוויר וכמובן פייסבוק אבל זה בעיקר הוצג כפרויקט פילנתרופי וכזכות בסיסית להתחבר לאינטרנט.

היום יש חברות שכבר מציעות את השירותים האלה בתור פלטפורמה, ז"א שאתה בתור בעל עסק עם אפליקציה או אתר יכול להפוך אותו לdata free ולתת גישה ללקוחות פוטנציאלים להגיע ולגלוש באתר הדיגיטלי ללא כל עלות מצד חבילת הגלישה של הלקוחות ולהגדיל את החשיפה והטראפיק של בעל העסק. למשל חברת datafr.ee שמספקת שלל פתרונות מדסקטופ לאפליקציות והשיקה לאחרונה אפליקציה ייעודית בשם MOYA APP שבה אפשר לבצע תשלומים, לצורך תוכן ואפילו שיחות וידאו ללא עלות מצד המשתמש.

לאפליקציה שהושקה לפני 3 שנים יש כבר 5 מיליון משתמשים אקטיביים ו2 מיליון משתמשים יומיים ונראה שיש פה קייס מעניין שיכול להתפתח לכיוונים נוספים

 

 

צור קשר עם:

עמית לב

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל