הגוש המזרח-אפריקאי (The East African Community (EAC)) גיבש תעריף מכס אשר אותו יגישו כהצעה לקידום הסכם אס"ח יבשתי.

התקדמות משמעותית לקראת הסכם סחר חופשי פאן אפריקאי

האם נזכה לחזות במימוש החזון של יבשת אפריקה המהווה אזור סחר חופשי אחד ?

אמנם ביבשת דברים קורים לאט (מאוד) אולם לפני מספר ימים הגיעה אחד מגושי הסחר החזקים ביבשת להחלטה חשובה שעשויה לקדם את היוזמה. הגוש המזרח-אפריקאי (The East African Community (EAC)) גיבש תעריף מכס אשר אותו יגישו כהצעה לקידום הסכם אס"ח יבשתי.

הוועדה למסחר, תעשייה, פיננסים והשקעות (SCTIFI) סיימו הכנת תעריף מכס אשר יובא לאישור מזכירות EAC עד ה-15 בדצמבר. התעריף של EAC עומדת כיום על 85% של מוצרים פטורים ממכס מגושים אחרים ביבשת כאשר המינימום להסכם הוא 90%. לפי ההסכם, ל 90% מהמוצרים יבוטלו המכסים תוך חמש שנים או עשר שנים בהתאם ליציבות הכלכלית של המדינה.

כאמור, ההסכם African Continental Free Trade Area (AfCFTA) יאפשר למדינות בתוך אפריקה לסחור בסחורות באופן חופשי מבלי להטיל מסים על יבוא או יצוא מאזור אחד למשנהו.

יחד עם זאת, מזכ"ל ה EAC, ד"ר פיטר מאתוקי, ציין שהדרך להסכם עוד ארוכה וגושי הסחר השונים מהווים את אבני הבניין בדרך ליישום ההסכם.

שרת הסחר של קניה, גב' בטי מאינה (Betty Maina) אשר מכהנת כיו"ר הנוכחית של הארגון אמרה שחסמי סחר רבים Non-tariff Barriers (NTBs)  עדיין קיימים ויש להפחיתם או לבטלם על מנת לאפשר לסחר הבין יבשתי להתקיים באופן מיטבי.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל