האם הצליחה סין לכבוש את אפריקה ללא יריה אחת ? האם יש בידי המדינות האפריקאיות אפשרו או רצון להנות המצב?

עצמת השליטה של סין בקניה

יש אמרה שרבים אשר עובדים באפריקה מכירים והיא שסין כבשה את אפריקה ללא ירייה אחת. גם ממשלות מדינות שונות ביבשת מכירות את האמרה הזו אולם עדיין מי שמסתובב בקניה לדוגמה רואה שרובם המכריע של פרויקטיי התשתיות מנוהלות ע"י חברות סיניות.

האם זה מטריד את ממשלת קניה והאם יש ביכולתה לעשות משהו כדי שלנות את המצב ? התשובות לדעתי הן לא ולא.

לאחרונה הביע ארה"ב את החשש מפני כוונתה של סין להקים בסיס צבאי בקניה ולהרחיב את אחיזתה במדינה מעבר לקשרים כלכליים והשקעות רבות שכבר קיימות בקניה. החשש האמריקאי הוא שהבסיס המתוכנן הוא חלק ממהלך סיני ליצור תשתית לוגיסטית צבאית גלובלית שתציב אותה בעמדת עליונות במאבק הכוחות מול ארה"ב.

סין הקימה את הבסיס הצבאי הראשון שלה בג'יבוטי בשנת 2017, כאשר מיקומו של האחרון בקצה הצפון מערבי של האוקיינוס ​​ההודי מעורר בהודו את החששות שהיא תהפוך לעוד נכס צבאי של בייג'ינג, כגון בנגלדש, מיאנמר וסרי לנקה. הבסיס בג'יבוטי הוא הבסיס הימי הראשון של סין מעבר לים. בייג'ינג טוענת ​​רשמי שזהו מתקן לוגיסטי בלבד אולם נחתים של הצי הסיני פרוסים בבסיס מגובים בכלי רכב משוריינים ותמיכה ארטילרית.

בדו"ח השנתי של הפנטגון לקונגרס האמריקני צוין ש"הרפובליקה העממית של סין כנראה שקלה מספר מדינות, כולל קניה כמקומות למתקנים של צבא השחרור העממי PLA (The People’s Liberation Army)".

"רשת לוגיסטיקה צבאית גלובלית של צבא סין ומתקנים צבאיים שלהם עשויים להפריע לפעולות הצבאיות של ארה"ב ולתמוך בפעולות התקפיות נגד ארה"ב בהתאם לכוונות הצבאיות העולמיות של סין ".

האזהרה מגיעה על רקע מרוץ חימוש בין סין לארה"ב הנתמך על מאגרים גרעיניים עם השלכות גדולות על מאזן הכוחות הגלובלי. מומחים אמריקאים מציינים שסין מעצמה את הכוחות הגרעיניים והבסיסים שלה כדי להגביל את האפשרויות של אמריקה במקרה של עימות.

על ידי הקמת בסיס בקניה, תוכל בייג'ין רוצה להגביר את השפעתה הצבאית והכלכלית על קניה ומדינות אחרות באפריקה ולאפשר לצבא הסיני לתחזק כוח צבאי באזורים נרחבים ורחוקים מסין.

סין משקיעה כמויות עצומות של משאבים במאמציה לשלוט בקניה ומדינות נוספות ביבשת. היא עושה זאת באמצעות השקעות אדירות בפרויקטיי תשתיות בעלי חשיבות אסטרטגית כגון בנמלי מפתח, שדות תעופה מסילות וכבישים וכן קידום יחסים פוליטיים ודיפלומטיים חזקים יותר.

בין קניה, ארה"ב ובריטניה יש שת"פ צבאי איתן. לארה"ב יש בסיס צבאי בלאמו, ולבריטניה יש בסיס בנאניוקי (Nanyuki). ביולי האחרון, חידשה בריטניה את הסכם ההגנה שלה עם קניה בהיקף של עשרות מיליוני דולר המאפשר לחייליה להמשיך להתאמן במדינה.

גם ממשל ביידן הודיע ​​בתחילת השנה גם על פריסת כוחות מיוחדים אמריקאים לקניה כדי לסייע במאמצי המלחמה בטרור.

השאיפות הצבאיות של סין באות על רקע תכניותיה ליישם את היוזמה One Belt, One Road (OBOR) שמטרתה לחזק את הסחר עם מדינות אסיה, אירופה ואפריקה. במסגרת היוזמה, מממנת סין מספר פרויקטיי תשתיות בקניה בשווי מאות מיליוני דולר כגון קו הרכבת בין מומבסה לניירובי וכביש האגרה העילי המוקם כעת בניירובי, מרכז המידע הלאומי בעיר החדשה קונזה ועוד.

ארה"ב מזהירה את קניה מפרויקטים הממומנים ונבנים ע"י הסינים אולם לא מציע להם אלטרנטיבה תחרותית. הסחר הבילטרלי עם סין בשנים האחרונות הוא פי ארבע מזה עם ארה"ב וכ 77% מהחוב הבילטראלי של קניה הוא לסין.

האם אנו יכולים להאשים את קניה כאשר אפילו אנו בישראל מאפשרים לסינים לבנות לנו נמלים, רכבות וכבישים?

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל