מחסור בדשנים בגאנה מהווה הזדמנות לחברות דישון ישראליות

בחודשים האחרונים חווה השוק הגנאי מחסור חמור בדשנים לחקלאות.

רוב הדשנים לחקלאות בגאנה מסובסדים על ידי הממשלה תחת תוכנית planting for food and Jobs. רוב יבואני הדישון הגדולים לגאנה רשומים תחת התוכנית, מייבאים את הדשנים בכמויות גדולות ואורזים וממתגים באופן מקומי. לאחר מכן הם מקבלים את הסבסוד הממשלתי ומוכרים לחקלאים במחיר מסובסד.

בחודשים האחרונים חווה השוק עליית מחירים חדה. העלייה מיוחסת למחסור עולמי בדשנים, שהביא למחסור חמור גם בשוק המקומי המבוסס כמעט באופן בלעדי על יבוא. בנוסף מיוחס עליית המחירים לפיגור של ממשלת גאנה בתשלום הסבסוד ליבואנים המביא לכך שהם מוכרים לחקלאים במחירי שוק.

בגאנה נפוץ השימוש בדשן NPK בסיסי ואנאורגני, ויש מעט שימוש בדשנים מתוחכמים יותר או אורגנים. המחסור כמו גם עליית המחירים מביא את היבואנים להיות פתוחים יותר להצעות "מיוחדות ועשוי להוות הזדמנות ייחודית להכיר לשוק דשנים אורגניים או מתוחכמים יותר.

עם זאת חשוב לציין שבדומה למדינות רבות גם בגאנה, תשומות לחקלאות חייבות ברישום ורישוי. בדישון זהו תהליך הדורש השקעה מסוימת בפיילוט מפוקח וכו'. הנוהל הנהוג הוא שעלות הרישום מתחלקת בין היבואן המקומי והחברה הזרה, כך שכניסה לשוק דורשת מחויבות מסוימת גם מצד החברה הישראלית המעוניינת בכך.

בנוסף הכריזה ממשלת גאנה שבכוונתה לעודד השקעה בהקמת מפעל מקומי לייצור דשנים מה שעשוי להוות הזדמנות השקעה מעניינת עבור חברות ישראליות בתחום המעוניינות להתחיל ולייצר באפריקה.

באוקטובר תשתתף הנספחות בכנס הPre-Harvast השנתי בוא מתאספים רבים מחקלאי גאנה והיבואנים לכנס מיוחד בו נערכים הדגמות והכשרות כמו גם מכירות לקראת העונה החדשה. חברות דישון, או חברות בעלות ציוד חקלאי אחר המעוניינות לקחת חלק באירוע (וירטואלית) ולהיות מיוצגות על ידי הנספחות במטרה למצוא מפיץ מקומי רלוונטי מוזמנים ליצור קשר עם הנספחות במייל accra@israeltrade.gov.il.

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל