יחסי סחר ישראל – גאנה על פי הנתונים ומעבר

היקף הסחר בין ישראל לגאנה על פי נתוני המכס הישראלים עומד על כ-37 מיליון דולר ב2020, ומורכב בעיקר מיצוא סחורות לגאנה.

היקף הסחר בסחורות ירד בשנים האחרונות והוא נסוב בעיקר סביב סקטורים כימיקאלים ומוצרי תעשיה, מתכות ומכונות ומיכון חשמלי, היבוא לישראל הוא בעיקר תוצרת חקלאית טריה.

אולם, חשוב לציין כי הנתונים הרשמיים אודות פעילות של חברות ישראליות בגאנה חלקיים מאוד שכן מרבית הפעילות בגאנה היא בתחום האינטגרציה והשירותים בעוד קיימים נתונים רשמיים רק של סחר בסחורות.

יתרה מזאת כיוון שמדובר בסכונים קטנים את מרבית התנודתיות בנתוני הסחר ניתן לייחס להתחלה וסיום של פרוייקטים גדולים עבורם יוצא הציוד לגאנה. להערכת הנספחות הפעילות העסקית בגאנה גדולה בסדרי גודל מנתוני הסחורות הנרשמים במכס, שכן ישנם מעל 200 חברות המקיימות בגאנה פעילות עסקית משמעותית בסכומים גדולים שעיקרה בתחום השירותים והאינטגרציה. אינדיקציה לכך ניתן לראות בתקרת הביטוח שמעניקה אשרא בגאנה הממוצה כולו ועומד על מעל 100 מיליון דולר.

בשנים האחרונות מאז פתיחת הנספחות ניכרת עליה בהתעניינות ופעילות של חברות ישראליות בגאנה בתחומים מגוונים. בין היתר ישנן חברות הפעילות בתחום התשתיות כולל תשתיות מים, כבישים, מכרות ועוד. ישנה גם פעילות ישראלית בתחום הסייבר וה-IT כולל חברות פינטק, בסקטור התקשורת, החקלאות, הבריאות, בתחום הביטחוני ועוד.

בגאנה רוב של נוצרים אוונגליסטים ולכן אוהבים מאוד את ישראל ואף ישנה הערכה גדולה ליכולות הישראליות בתחומי החקלאות והטכנולוגיה. עם זאת לצד ההערכה עולה החשש שמחירי המוצרים והשירותים יקרים מידי עבור הצרכן הגנאי ואינם עומדים בתחרות עם מוצרים זולים המגיעים מהמזרח.

 

 

 

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל