לפעמים חלומות מתגשמים – החברה שעשתה את ההשקעה הכי טובה בהיסטוריה של דרום אפריקה

הפעם בבלוג שלי אני הולך לכתוב על איך לפעמים גם ההשקעה הכי טובה, אולי אחת מהטובות בהיסטוריה, יכולה לפעמים לנשוך אותך באחוריים… מאמר קצר על הענקית הסינית TENCENT והמשקיעה הדרום אפריקאית שלה NASPERS

הכל התחיל ב2001, אז חברת מדיה, השקעות ופרסום מדרא"פ הידועה בשם Naspers התחילה לחפש כמה שנים קודם לכן השקעות במזרח לאור הפוטנציאל הגלום בשווקים הללו.

החברה החזיקה בשווי שוק של כמה מאות מילוני דולרים – אומנם לא קטן אבל בהחלט לא משהו מיוחד בזמנו. אחד הסקאוטרים של החברה הגיע למחסן בשנזן בו הוא פגש חברה שנקראת QQ שמתמחה בQR CODE. החברה הקטנה החזיקה 20 מיליון משתמשים בסין אבל העניין האמיתי היה בקצב צבירת משתמשים חדשים שפשוט היה מטורף.

לאחר התלבטויות במטה של נספרס החליטו בסוף ללכת על זה והשקיעו 274 מיליון ראנד -כ35 מיליון דולר במונחים של היום תמורת 46.5% מהחברה. פאסט פוורוד להיום – QQ שהפכה מאז לTENCENT היא חברת החזקות ה5 בגודלה בעולם עם שווי שוק של 735 מיליארד דולר, הQQ הפך לWE CHAT שבעצם מנהלת כמעט את כל תחומי החיים של הסינים והשקעות בחברות גיימינג, בידור תקשורת ועוד.

אה וNASPERS שלנו מחזיקה היום 28% מהחברה – (מעל 200 מיליארד דולר!). רק לשם השוואה המניה של נספרס החזירה בעשור האחרון תשואה של 1130% כאשר כל שאר המדד בבורסה של יוהנסבורג עשה 115% בלבד.

נו אז הכל דבש, מה הבעיה? אז ככה – בגלל גודל החברה והעלייה המטאורית של TENCENT המשקל של המניה עלה משמעותית ויצר מצב שגודל המניה שווה לכ- 25% מכלל שוק המניות ומנהלי קרנות השקעה ופנסיה נאלצים למכור את המניה כי הם לא יכולים להחזיק יותר מידי במניה אחת בלבד.

זה יצר מצב שלמרות ששווי השוק של ההחזקות של נספרס הם כ3 טרליון ראנד שווי השוק של מניות נספארס שווים רק 1.3 טריליון מה שגם לא נותן ביטוי לכל שאר העסקים של נספרס בתחומי המדיה, משלוחי מזון, פינטק ועוד תחומים.

אז מה עושים? נספרס מנסים למצוא כל מיני פתרונות חשבונאיים כמו הנפקה של חברת בת (Prosus) בבורסה באמסטרדם עם מניות של TENCENT ועכשיו מדברים על החלפת מניות בין חברת הבת לחברת האם ואומנם הייתה ירידה של משקל המנייה לכ-18% מערך המדד הכולל אבל עדיין לא כולם בטוחים בהצלחת המהלך עקב גודל וקצב הצמיחה המטורף של TENCENT ונצטרך לראות בעתיד הקרוב האם החברה תצליח לשקף את הערך של ההחזקות שלה גם במחיר המניה שלה.

נכון, אלו בעיות שאני מניח כל אחד היה רוצה אבל עדיין מעניין לראות איך השקעה אחת בדרום סין, הופכת את כל הבורסה הדרום אפריקאית בקצה השני של העולם.

צור קשר עם:

עמית לב

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל