בנקים, חברות ביטוח ומה שביניהם בדרא"פ

הפעם אחרוג ממנהגי שבו אני כותב בדרך כלל על הזדמנויות פרקטיות בדרום אפריקה ואתן הצצה לאסטרטגיות עסקיות של שניים מהבנקים הגדולים בדרא"פ והיחסים שלהם עם חברות ביטוח מקבילות

בשבוע שעבר הודיע הבנק הגדול באפריקה, בנק סטנדרט, שהוא מגדיל את האחזקות שלו בחברת הביטוח Liberty (אחת מ3 חברות ביטוח החיים הגדולות במדינה) מ54% לבעלות מלאה וליצור את הקונגלומרט הפיננסי הגדול ביבשת. לעומת זאת חברת הביטוח old mutual, גם אחת מחברות ביטוחי החיים הגדולות בדרא"פ, הודיעה שהיא מוכרת את האחזקות הנותרות שלה בבנק נדבנק ותהיה חברה עצמאית ללא שיוך לבנק מסוים.

אז איך קורה שחברות דומות בתחום דומה בוחרות בכיוונים כל כך שונים? – להערכתי מהסיבות הבאות:

1.סטנדרט הוא בנק מאוד אפריקאי באסטרטגיה שלו ובונה על צמיחה בעיקר ביבשת האפריקאית לכן חיבור לחברת ביטוח שהוא ממילא מחזיק עם פרישה רחבה במזרח ודרום היבשת עושה שכל. מה עוד שאחוז החדירה של מוצרי ביטוח באפריקה מאוד נמוך (כ17%) ולכן אם אתה רוצה לייצר מנועי צמיחה ביבשת בתחום הפיננסי סביר להניח שחברת ביטוח חזקה זה מרכיב חשוב.

2.לעומתה old mutual שסבלה בשנים האחרונות מבעיות ניהוליות (מנכ"ל שנאשם בשימוש בכספי החברה לטובת מינוף עסקיו האישיים ואז לא הסכים להתפטר) החליטה על אסטרטגיה שונה והיא הפרדה של חברות בנות מעסקי הליבה של החברה על מנת לחזק את ההון העצמי של חברת הביטוח (בטח בתקופת קורונה ומשבר כלכלי שחברות ביטוח נצרכות לפתוח את הכיסים) ולהתמקד בשיפור הביצועיים העסקיים של מוצרי הליבה.

3.על פניו שילוב של בנק וחברת ביטוח (bancassurance) אמור להיות יעיל יותר מכיוון שהמשאבים הנדרשים להוספה של שירותי ביטוח על השירותים הבנקאיים הקיימים לא אמורה להיות יקרה מידי והרווח אמור לגדול משמעותית אבל בפועל – זה לא תמיד המקרה ואפשר לראות ששילוב הפעולה של old mutual וnedbank לא היה מוצלח ותעיד העובדה שאפילו את התוכנית של חשבון בנק שאתה יכול לפתוח דרך חברת הביטוח הם עשו בשת"פ עם Bidvest בנק הרבה יותר קטן מNedbank.

4. חברות ביטוח זולות יחסית בדרא"פ – הקורונה, האבטלה הגואה, צמיחה איטית ועכשיו עם ההתפרעויות שגרמו נזקים שמוערכים בחצי מיליארד ראנד מקשים מאוד על היכולת של חברות ביטוח למכור פוליסות חדשות ולהיות אטרקטיביות. בנק Standard ששת"פ שלו עם liberty מלכתחילה מוצלח (מעבירה לה עסקאות של ביטוחי חוב והלוואות – מה שNedbank עושים עצמאית ולא העבירו לold mutual) הבינה שיש פה הזדמנות לקנות חברה שמתאימה לאסטרטגיה שלה במחיר הנכון.

5. חברת Old mutual סבלה תמיד מדימוי מנומנם ולא חדשני. כאחת החברות הוותיקות במדינה (הוקמה ב-1845), היא תמיד נתפסה כאחת שלא תטמיע טכנולוגיות חדשות ותמיד תהיה האחרונה להגיב. ההנהלה החדשה מקווה שבעקבות ההתמקדות במוצרי הליבה של החברה (מכרה גם חברות בנות שהיו בארה"ב ואמריקה הלטינית) היא תוכל לזוז יותר מהר ו"לשבור דברים" ולמתג את עצמה כחברת ביטוח שיודעת לאמץ ולהטמיע טכנולוגיות חדשות.

 

צור קשר עם:

עמית לב

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל