חברות אספקת מים קנייתיות איבדו בשנה שעברה מים בשווי של 110 מיליון דולר עקב נזילות וגניבות, כך עולה מסקירה חדשה של המועצה לפיקוח על שירותי מים (Water Services Regulatory Board - WASREB)

אבדן מי שתיה בקניה – הזדמנות לטכנולוגיות ישראליות

חברות אספקת מים קנייתיות איבדו בשנה שעברה מים בשווי של 110 מיליון דולר עקב נזילות וגניבות, כך עולה מסקירה חדשה של המועצה לפיקוח על שירותי מים (Water Services Regulatory Board – WASREB) . מעבר להפסד הכספי הגדול, אבדן מים גורר אספקה ​​לא יציבה למיליוני צרכנים ולמחירים גבוהים בניסיון לפצות על ההפסדים.

המועצה מציינת ש 47% מהמים שהוכנסו למערכת ההפצה בשנה שהסתיימה ביוני 2020, לא חויבו, עליה של 4% מהיקף של 43% בתקופה המקבילה אשתקד – תוצאה של דליפות מוגברות בגלל רשתות מזדקנות, גניבה וצריכה ללא מדידה.

הרגולטור מציין כי 21 מחוזות מתוך כלל 47 המחוזות בקניה איבדו יותר מ -50% מהמים שהפיקו. כתוצאה מכך עלה מחיר המים ל כמעט הצרכנים שילמו בשנה שעברה כ 3 ₪ עבור מטר מעוקב, נמוך יחסית למחיר בישראל אבל משמעותי ביחס לקניה.

נפח המים שאבד הוא יותר מכפליים מהמגבלה המותרת של 20 אחוז שגם הוא גבוהה מאוד. בישראל הממוצע הארצי של אבדן המים הוא פחות מ 10%.

"מבחינת נפח, הסכום שאבד הוא 151 מיליון מטר מעוקב. מספיק כדי לשרת את מחוז ניירובי עם ביקוש יומי של 750,000 מ"ק למשך כחצי שנה וחצי" מציין רגולטור המים הקנייתי.

בין הסיבות לאבדן האדיר הוא מערכת מיושנת ורווית דליפות, חבלות מכוונות בקווי אספקה בניירובי על ידי מוכרי מים בלתי חוקיים, חוסר השקעה בטכנולוגיות ובעיקר, אף יותר מהבעיות הטכניות, שחיתות של מקבלי החלטות בחברות המים.

הבנק העולמי ציין בשנת 2016 שכ- 45 מיליון קוב מים בשווי של 307 מיליארד דולר הולכים לאיבוד מדי יום במדינות מתפתחות, וחצי הפסדים אלה יחסוך מספיק מים בכדי לספק 90 מיליון איש.

הדוח של WASREB מציין שספקי שירותי מים שירתו 14.7 מיליון בני אדם כנגד אוכלוסייה של 25.7 מיליון איש באזור השירות שלהם, מתוך אוכלוסייה של קרוב לחמישים מיליון איש.

הנספחות המסחרית תקיים ב 19 ליולי וובינר לחברות המים של קניה בהשתתפות חברות ורשות המים. הנספחות פועלת להטמעת טכנולוגיות ישראליות ברשת המים של קניה.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל