נוגעים בשמיים – אז מה קורה בחברת התעופה הלאומית של דרא"פ?

אחת הבעיות של דרום אפריקה היא הניהול ותפעול של חברות ממשלתיות. רק לסבר את האוזן מדובר על כ700 חברות (בישראל יש 69…) והעלות המשוערת שנגרמת כתוצאה מאי תפקוד וניהול ראוי של חברות ממשלתיות הוא כ145 מיליארד דולר.

הפעם נתמקד בחברה אחת, חברת התעופה הממשלתית SAA (South Africa Airways) שספגה הפסדים של 30 מילארד ראנד בעשור האחרון

לאחר שנים של שמירת חברת התעופה עם חילוץ ממשלתי, הודיע ​​לאחרונה שר החברות הממשלתיות פרווין גורדון כי המדינה תוותר על חלקה הגדול בSAA. קונסורציום טקאטסו שכלל מומחי תעופה והרית ג'נרל פרטנרס, יחזיק ב -51% כחלק מהעסקה המתגבשת. המשקיעים מתחייבים להזרים לSAA כ215 מיליון דולר ב5 שנים הקרובות

אולם העסקה עוררה שאלות קריטיות מאז הוכרזה. מעורבותה של חברת ההשקעות שאמורה לממן את ההסכם (Harith investments) – שיש לה עבר שנוי במחלוקת ואחד המשקיעים שלה הוא הPIC, זרוע ההשקעות הממשלתית שמאגדת את כל כספי הפנסיה של עובדי המדינה במוסדות השונים ונחשבת לגוף ההשקעות הגדול ביבשת – עוררה חששות מיוחדים. המבקרים טוענים שמימון הקונסורציום דרך הPIC, הוא בעצם דרך נוספת להחיות את חברת התעופה הכושלת  על חשבון משלמי המסים.

כמו כן, עכשיו כאשר מצב התעופה העולמית לא מזהיר ובמיוחד דרא"פ הנחשבת לאחת מהמדינות שהכי קשה להגיע ממנה ליעדים אחרים עקב הוראינט הדרום אפריקאי הידוע לשמצה – הערכות הם שלפחות בשנה הקרובה המשקיעים החדשים יצטרכו להזרים כספים בלי לראות שינוי משמעותי (עלות תפעול של SAA הוא 15 מיליון דולר לחודש)

בכל מקרה, נראה שהכיוון של הפרטת החברה והכנסת משקיעים פרטיים מעולם התעופה עם יכולות מוכחות בתחום היא צעד נכון וניתן רק לחכות ולראות בחודשים הקרובים איך יתנהל הליך הרכישה ואם בסופו של דבר האם אכן תוכנית המכירה תצא אל הפועל

צור קשר עם:

עמית לב

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל