"לא כל הנוצץ זהב הוא"- נשיא גאנה הכריז מלחמה על כריית הזהב הבלתי חוקית

גאנה היא מדינה מבורכת במשאבי טבע כשהבולט שבהם הוא הזהב, שבזכותו אף נודעה גאנה בגלגולה הקולוניאליסטי כ"חוף הזהב".

גאנה היא יצואנית הזהב הגדולה באפריקה ובין החשובות בעולם. שלוש חברות כריה גדולות ובינלאומיות הן האחראיות לכשליש מכריית הזהב בגאנה (וחצי מהכנסות המדינה מזהב) ומהוות שחקניות חשובות ביותר. עוד שליש נכרה על ידי חברות בינוניות ומקומיות ברובן באופן מסודר ואחראי יחסית. מעל שליש מכרייה מתבצע על ידי כמיליון כורים בסדר גודל קטן כשרבים מהם כורים בלי אישור ממשלתי או ציות לרגולציות סביבתיות ואחרות.

כריית הזהב הבלתי חוקית בגאנה היא תופעה ארוכת שנים ורחבת היקף שאף זכתה לשם מיוחד בגאנה "גאלמסי" (Galamsay). מדובר בתופעה מורכבת ביותר שכן כפי שניתן לשער מעורב בה כסף רב מאוד, פוליטיקה פנימית בין השבטים השונים ואף השפעות בינלאומיות כיוון שחלק נכבד מהכרייה הבלתי חוקית בשנים האחרונות מתומרץ על ידי משקיעים סינים הפועלים בגאנה.

מעבר להשלכות המקרו כלכליות המצערות של תופעת הכריה הבלתי חוקית ואובדן ההכנסות למדינה (רק ב2016 נאמד אובדן ההכנסות למדינה מכריה בלתי חוקית ב2.3 מילארד דולר(!)), מדובר בתופעה בעלת השלכות סביבתיות הרסניות. שכן הכריה בסדר גודל קטן ובאמצעיים פרימיטיביים ללא פיקוח או רגולציה ממשלתית, מביאים לזיהום והרס של הנהרות ומקורות המים במחוזות בהם היא נפוצה, ולהעשרת הקרקעות והמים במתכות כבדות כגון ציאניד ומרקורי.

לאורך השנים ניסתה הממשלה דרכי התמודדות שונים עם הסוגיה ללא הצלחה ניכרת. בחודשים האחרונים עלה נושא הגאלמסי שוב לכותרות כאשר הנשיא הכריז שבכוונתו לרדת לשורש העניין ולחתור להסדרת הסקטור ולהפסקה מוחלטת של פעילות הגאלמסי.

לצורך כך הוקמה ועדה מיוחד ברשות מנכ"ל רשות המינרלים הגנאית שחלה בהליכי שימוע והידברות עם מגוון השחקנים בסקטור על מנת לגבש מדיניות חדשה ומחמירה שתיושם בד בבד עם החמרת האכיפה של הממשלה את הנושא ופעילות לטיהור ואכיפת סטנדרטים סביבתיים נאותים לכורים בסדר קטן.

אם יש לכם טכנולוגיות שעשויות לסייע בהיבט כזה או אחר למאבקה הראוי של ממשלת גאנה בתופעה, אנו נשמח לשמוע על כך ולסייע לכם להביא אותה לתשומת הלב של הגורמים המתאימים.

אם תרצו ללמוד עוד על התופעה הנה מספר מקורות שימושיים:

https://www.miningreview.com/west-africa/galamsey-in-ghana-a-policy-impasse/

https://www.nationalgeographic.com/science/article/ghana-gold-mining-cocoa-environment

https://media.africaportal.org/documents/Changing_the_paradigm_of_illegal_galamsey.pdf

https://www.graphic.com.gh/news/general-news/-

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל