(האם) קניה בדרך לביטוח בריאות לאומי

לאחרונה יצא משרד האוצר הקנייתי בהצהרה על החייאת היוזמה לביטוח בריאות לאומי.

כל אדם יחויב בתשלום מינימלי של 500 שילינג (כ 4.5 דולר) לחודש לחברת הביטוח בריאות לאומית National Hospital Insurance Fund- NHIF אשר תנהל את הביטוח (UHC – Universal Health Coverage).

זו אינה הפעם הראשונה שהממשל יוצא בהכרזה דרמתית זו. גם הנשיא הקודם, מוואי קיבקי, הכריז על המהלך עם כניסתו לתפקיד אולם גנז אותו לאור העלויות הרבות הכרוכות בהצלחת המהלך.

כיום, רק עובדים רשומים כחוק משלמים דמי ביטוח. כך שרק 25% מהאוכלוסייה מבוטחים בביטוח בריאות. רוב הנזקקים לטיפול רפואי משלמים מכיסם.

אחת הבעיות הצפויות לחוק הוא אותם אזרחים אשר לא רשומים, מרוויחים שכר יום אשר בקושי מספיק למחייה בסיסית. אנשים אילו לא יוכלו לשלם על הביטוח ולכן חלק מהחוק יכלול סבסוד מיליון בתי אב מעוטי יכולת שלהם ישולם הביטוח ע"י NHIF. בעיה נוספת שעדיין לא סגורה היא האם המס יהיה פרוגרסיבי, כלומר האם האלפיון העליון ישלם באותה רמה כמו העשירונים התחתונים דבר היוצר חוסר צדק משווע לאור כך שהוצאות הבריאות שוות ללא קשר להכנסה..

גם הסקטור הפרטי צפוי להפעילו לובי נגד החוק מחשש לעליה בהוצאות על העובדים. כך שאמנם החוק חשוב ומבורך, לאור העבר ולאור הבחירות הצפויות ב 2022 עדיין ארוכה הדרך.

הנספחות הכלכלית בניירובי פועלת רבות בתחום הבריאות ונשמח לסייע לחברות ישראליות להשתלב בסקטור בקניה.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל