האם אנו רואים את תחילתה של התרחבות כלכלית בקניה?

קצב המשרות החדשות במגזר הפרטי בחודש ינואר היתה הגבוהה ביותר בשנה האחרונה, עובדה שמעלה את התקווה לחזרה לצמיחה בכלכלת קניה.

מדד מנהלי הרכש (Purchasing Managers Index) של קניית בנק Stanbic  – מדד חודשי של הפעילות במגזר הפרטי – מראה כי שיעור הגיוסים החדשים היה המהיר ביותר מאז אוקטובר, פרמטר המראה עליה בביקושים, סממן המראה התחזקות כלכלית.

"חברות הדגישו כי פתיחה מחדש של עסקים ושיפור תזרים המזומנים במשק אפשרו הוצאות גבוהות יותר של הציבור וחברות" נכתב בדו"ח.

הכותרת הכוללת של מדד מנהלי הרכש, מדד הבודק כל חודש את הפעילות של המגזר הפרטי, כגון תפוקה, הזמנות חדשות ותעסוקה – הגיעה ל -53.2 בינואר לעומת 51.4 בדצמבר ו 51.3 בנובמבר. באופן כללי, מדד של מעל 50 מצביע על צמיחה ואילו אלה שפחות מכך מצביעים על התכווצות בתנאים הכלכליים של חברות פרטיות בענפי מפתח כגון ייצור, שירותים וחקלאות.

המשק הקנייתי הראה על עליה בהוצאות למרות שעלות הסחורות והשירותים עלתה לשיא של שנה וחצי זאת כתוצאה מעליה בגובה מס ערך מוסף (מע"מ) ל 16 אחוז מרמה של 14 אחוזים, לשיעורו לפני ההקלות של הממשלה בין אפריל לדצמבר.

כך שלמרות הלחצים האינפלציוניים הנובעים מעליה במע"מ ובחומרי גלם ישנה אופטימיות בקרב החברות והציבור כתוצאה מדיווחים חיוביים בעולם עם המשך מהלך החיסון.

חדשנות טובות נוספות הגיעו מסקר שנערך לאחרונה על ידי חברת הסקרים Focus Economics אשר לפי פאנל של חמישה עשר בנקים עולמיים וחברות ייעוץ, צפי הצמיחה הכלכלית של קניה עשויה להגיע 5% השנה.

הצמיחה הכלכלית, כך על פי הסקר, אמורה להתחזק עם תחילת מתן החיסונים בקניה – דבר שעדיין לא ברור מתי יתקיים.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל