התגברות מקרי הונאה בעונת החגים- זהירות

עם פרוץ עונת החגים, אנשים רבים נדרשים להשלמת הכנסה ואנחנו חווים הגברות משמעותית של פניות לחברות ישראליות המתבררות כנסיונות עוקץ ומרמה.לכן חשבתי שיהיה נכון להקפיץ פוסט ישן שכתבתי על זיהוי הונאות וניסיונות עוקץ, מוזמנים לקרוא להפיץ ובעיקר להיזהר.

בכנות, מעל לכל דבר השתמשו בשכל הישר ובגוגל, הרבה פעמים מרגיש ששימוש מושכל בשתי הכלים האלו יכול לפתור הרבה מהבעיות לפני שנוצרו.

אם זה לא נשמע הגיוני, זה כנראה לא, השוק בגאנה ואפריקה לא שונה מהותית משווקים אחרים ואותם כללי משחק חלים עליו. אם המידע שנמסר לכם על ידי הפונה אינו תואם את המידע הרשמי שאתם מוצאים בגוגל פשוט באינטרנט כנראה יש כאן משהו משונה.

והנה בכל זאת כמה כללי אצבע חשובים שצריכים להדליק אצלכם נורה אדומה:

  • שם הארגון– כאשר מתקבלת פניה מאדם שמזדהה בשם ארגון מסוים (לרוב ממשלתי)- בדקו בגוגל, האם הארגון אכן קיים? האם הוא הגיוני שהוא יפנה אליכם בנושא הנ"ל? האם האדם שולח את המייל מכתובת מייל מוכרת של הארגון. אם התשובה לאחת השאלות היא לא.. הנה נורה
  • זכיה במכרז ממשלתי- זה נשמע טריוויאלי אך חברות נופלות בפח הזה שוב ושוב: אי אפשר לזכות במכרז ממשלתי שלא ניגשת אליו. לא ייתכן שתקבל חוזה מהממשלה בלי שהגשת בקשה כפי שמקובל בכל המדינות המתוקנות בעולם. לכן אם אתם מקבלים פניה מאדם הטוען שזכיתם במכרז ממשלתי או שהוא יכול להשיג לכם חוזה ממשלתי לחתימה מידית סיכוי טוב שמדובר שוב במרמה.
  • בקשה לתשלום טרם הזכייה במרכז– אם אתם מתבקשים להעביר תשלום כלשהו כמקדמה או התחייבות טרם הזכייה על המכרז- הסיכוי שתראו את המכרז או הכסף חזרה די אפסי..
  • פגישה פנים מול פנים- ככלל נדיר מאוד שתתבצע עסקה ללא פגישה פנים מול פנים עם הלקוח, אם בצעתם עסקה כזו, תתנהלו בחשדנות יתרה כי זה מאוד לא מקובל תרבותית. נקודה זו השתנתה כמובן מעט בשל מגבלות הקורונה ועדיין, בלי פגישה יש להתנהל בזהירות יתרה.

אם שום נורה אדומה לא נדלקה אבל עדיין משהו מרגיש לא בסדר, אתם בהחלט מוזמנים לשלוח לנו מייל וננסה לסייע כמיטב יכולתנו.

מעבר לתשומת לב על מנת שלא לפול בפח, ולאמץ אופן התנהלות שמרני יחסית תוך ניהול הסיכונים והחשיפה של החברה.

חשוב לשים לב שלתכיפות מקרי המרמה יש השלכות רבות על נורמות ההתנהלות בסביבה העסקית בגאנה, שחשוב להיות מודעים אליהם, הנה כמה שעשויים להיות חשובים:

  1. חשיבותו של קשר אישי מקדים– אנשים ייטו להיכנס לקשרים עסקיים אם אנשים איתם יש להם רקע של היכרות אישית, לכן העבודה עם סוכן גנאי מקומי היא חשובה מאוד להתנהלות של חברה ישראלית בגאנה.
  2. זמן עשיית עסקים- בשל מעשי המרמה אנשים זהירים מאוד לפני ביצוע עסקה, גם אם הם מעוניינים בה מאוד. הם יקפידו לפגוש את הצד השני מספר רב של פעמים ולרקום איתו מערכת יחסים משמעותית בטרם תהיה כל טרנסקציה כספית, לעיתים ועל פי גודל העסקה יעשו גם בדיקות רקע ומהימנות. כל זה משליך על זמן עשיית העסקים וההשקעה הנדרשת בפיתוח עסקי.
  3. הימנעות מסיכונים- בשל מעשי המרמה הרבים אנשי עסקים גנאיים נמנעים מלקחת סיכונים גדולים. הם לרוב יתחילו בעסקה קטנה ויראו כיצד העניין מתפתח. גם סיכון שעלול על ידי הצד הישראלי להראות קטן יחסית עשוי להיתפס כמשמעותי עבור הצד השני בהתחשב בסבירות מבחינתו שמדובר בעוד מעשה מרמה. לכן בדרך כלל העסקה תתחיל בסכום קטן ולבדיקת היתכנות ורק אז יתחילו הסכומים לעלות.

אחרי כל זה חשוב להגיד שכמו בכל פעילות עסקית כגודל הסיכון כן גודל הפוטנציאל לרווח. אכן מדובר בסביבה עסקית מאתגרת, ויש צורך בהתנהלות זהירה ומקצועית אך אם עושים זאת יש בגאנה פוטנציאל רב לעשות עסקים טובים, והרבה כסף (:

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל