כלכלת קניה תחת ענני הקורונה

האם תצליח קניה לשרוד את משבר הקורונה? לאחרונה הוגשה הצעת התקציב לשנים 2021-2. התקציב נכתב לאור השינויים הקשים שנחתו על קניה עקב המשבר הגלובלי. סקטור החקלאות אשר מהווה כ 30% מהתמ"ג ספג מכה קשה וכך גם רבבות עסקים קטנים שלא ברור כיצד יתמודדו עם סגירת שווקים מקומיים וירידה בביקושם הגלובליים. כתוצאה מכך הורדה תחזית הצמיחה של קניה מ 6.1% ל 2.5% בהערכה אופטימית.

בניסיון להקל על העסקים הקטנים והזעירים (עסק לא פורמלי של עובד אחד או שנים) ניתנו הקלות מס, נוסיף לכך את ההצטמקות בנפח הפעילות של החברות במשק ונקבל נקודת פתיחה פיננסית מרכבת של קיטון בגביית מס, עליה בשיעור האבטלה, שווקים גלובליים סגורים ועליה בתשלומיי חובות חוץ ופנים. עם כל אילו נאלץ שר האוצר יטאני (Yatani) להתמודד בהצעת התקציב החדש.

עוגת התקציב החדש בסך של כ 32 מיליארד דולר (3.2 טריליון שילינג קנייתי), גדולה ב 21% מתקציב השנה החולפת שמסתיים בסוף החודש, כוללת מספר שינויים אשר המרכזיים שבהם הם מאמץ לשיפור תשתיות (תקציב מוצע של כ 2 מיליארד דולר), מים וסניטציה 770 מ'ד) ואנרגיה (720 מ'ד) אשר אמורים לתת מענה לאבטלה הגבוהה ולעורר את התעשייה לצמיחה ולא לנסיגה ומיתון.

התקציב מבקש להמשיך את הפטור ממיסוי מוצרי בסיס אשר נצרכים בעיקר ע"י משקי בית ובמקביל לבטל פטורים ממיסוי של מוצרי יוקרה כגון רכביי יוקרה, מטוסים פרטיים והשכרת מסוקים פרטיים שקיבלו (באופן תמוהה) פטור ממס בשנת 2014. סקטורים נוספים שייהנו מהתקציב החדש כוללים את הבריאות שתקציבו יעלה ל 1.2 מיליארד דולר (מתקציב של 800 מ'ד), חינוך 2.1 מיליארד דולר וביטחון 1.15 מיליארד דולר. כמובן שאי אפשר בלי האנקדוטות כגון זינוק תקציב הספורט ל 154 מ'ד מ 17 מ'ד בלבד, זינוק של כמעט פי עשר.

השאלות הגדולות או הפילים שבחדר(…) הם כיצד יגיבו מושלי המחוזות לתקציב, האם באמת יעבור התקציב אשר מוטה לצמיחה (כגון ביטול מס להכנסה של עד 240 דולר, העלאת מענקים סוציאליים ועוד) מלמטה וכולל פגיעה במשכורות ובפנסיה של עובדי המדינה ופגיעה, קלה אמנם, בפינוקי האלפיון העליון. שאלה נוספת היא האם תצליח קניה בגיוס של מעל מיליארד דולר נוספים וכיצד חוב נוסף זה ישפיע על הכלכלה השברירית ממילא אשר מתמודדת כבר כיום עם חוב של מעל 61.7% מהתוצר.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל