שמונה טיפים מנצחים לעשיית עסקים בגאנה, גם בעידן הקורונה

אז מה אתם עשיתם בקורונה?

זאת שאלה שנשאלת לא מעט בזמן האחרון, ולא תמיד יש לנו תשובה טובה..

אז חוץ מהרבה נטפליקס, המון משחקי קופסא עם הילדים, ולא מעט ג’אנק פוד, אנחנו בנספחות הכלכלית בגאנה ניצלנו את השקט של ימי הקורונה והכנו עבורכם סקירות מעמיקות של חלק מהסקטורים המרכזיים עליהם אנחנו עובדים בגאנה: חקלאות, מים, פינטק, בריאות, מכרות (סייבר בדרך) .

זה נשמע פשוט, אבל כל מי שהסתובב יותר משבוע שבועיים באפריקה יודע שמידע, ובמיוחד מידע כמותי אמין שעליו ניתן לבסס תכניות עסקיות הוא מוצר נדיר וקשה להשגה.

מעוניינים לקרוא ולהחכים? כל הטוב הזה נמצא ממש כאן בלחיצת כפתור. אז תיהנו, ואנחנו כאן כמובן כל שאלה והבהרה שעולה במהלך קריאת הדו”חות.

בימים אלו כאשר אנו מתעוררים מתנומת הקורונה למציאות לא פשוטה של מיתון עולמי, הגבלות על נסיעות עסקים, ואסטרטגיות של הימנעות מסיכונים והרפתקאות חדשות אצל חברות עסקיות רבות. ברור שעומד בפנינו אתגר גדול. ושאם פעם היה קשה לעשות עסקים באפריקה, היום קשה אפילו יותר.

Innovation

אז מעבר לחשיבות בהיכרות עם השוק, הרגולציות והמספרים החשובים, לרגל פרסום הסקירות החלטנו גם לשתף אתכם בכמה תובנות חשובות על איך נכון לדעתנו לעשות עסקים בגאנה, ומאילו טעויות כדאי להימנע:

  • קשר אישי, נימוסים וסבלנות- התרבות בגאנה הרבה יותר עדינה מישראל. אנחנו נחווים הרבה פעמים כמאוד אגרסיביים, ישירים מידי ולא מספיק מכבדים. נדיר מאוד לקבל לא ישיר מגנאי, אם אין התלהבות בתגובה להצעה/הם משנים נושא/ נמנעים מתגובה להצעה= לא בגנאית מדוברת, אין טען ללחוץ או לצפות לתגובה ישירה.
  • תכירו את השוק- מעוניינים בשוק הגנאי, קחו כמה דק/ללמוד קצת איך הוא פועל, מה היתרונות ומה המגבלות של הסקטור שלכם, זה חשוב מאוד, ולא תמיד דומה לאיך שהדברים מתנהלים בשווקים אחרים בעולם. והי, בדיוק בשביל זה הכנו לכם סקירות מדהימות.
  • Be willing to start small– הלקוח הגנאי הוא לקוח חשדן, הוא קודם רוצה לראות בעיניים שזה עובד. הכנסה של מוצר חדש דורשת סבלנות, ומוכנות לעשות עסקאות “לא משתלמות” בהתחלה, להתחיל בפיילוט, במכירה במחיר עלות, להדגים את את המוצר להראות את התועלת ואח”כ יהיה אפשר לדבר על מכירות משמעותיות.
  • עבודה עם סוכן מקומי- חשוב שיהיה שותף/סוכן מקומי, אך חשוב להבין שהסוכן בדרך כלל מייצג מגוון חברות וכן ברוב ההסכמים הסוכן מקבל תשלום רק לאחר המכירה ולכן יהיה לו קשה מאוד להשקיע את המשאבים הנדרשים בהתחלה על מנת לעורר את הביקוש. לכן יש עניין ביצירת ביקוש באופן המתואר למעלה מבלי להסתמך על הסוכן המקומי. כי כאשר הסוכן שמרגיש שיש ביקוש מהשטח הוא עצמו יאמין במוצר ויהיה סוכן טוב.
  • Keep it simple חשוב שהפתרון יהיה כמה שיותר גנרי, וכמה שיותר plag & play, הרבה פעמים חברות רוצות להתאים את המוצר בדיוק ללקוח מתוך מקצוענות אבל זה מייקר את המוצר ומלחיץ את הלקוח. עדיף לייצר מספר דגמים גנרים ומודולריים ולאפשר ללקוח להתנסות ולהוסיף פונקציות במידת הצורך.
  • התאמה לעסקים קטנים/בינוניים– כמעט בכל הסקטורים רוב העסקים בגאנה הם קטנים/בינוניים באופן יחסי למתחריהם בעולם. מוצר שמתאים לשוק הגנאי צריך להיות כזה שמותאם לעסקים שכאלו הן מבחינת התמחור והן מבחינת הערך המוסף שהוא מביא להם.
  • Keep it affordableהשוק הגנאי רגיש מאוד למחיר, והשוק מוצף מוצרים זולים כמעט בכל תחום. לישראל יש מיתוג חזק בגאנה אבל קריטי לתת גם מחיר תחרותי. אם יש אפשרות לבוא עם אופציות מימון שונות למוצר גם יכול להועיל מאוד, פתרון מודלורי כבר אמרנו? תנו ללקוח להתנסות בגרסה הפשוטה ביותר של המוצר, במחיר אטרקטיבי, כשזה יעבוד הוא כבר יפנה אליכם לתוספת.
  • ודאו שאתה מדבר עם האדם הנכון– לצד המון אנשי עסקים מצוינים, יש לא מעט מקרי מרמה בגאנה, אם זה נשמע טוב מידי מכדי להיות אמיתי, זה כנראה טוב מידי מכדי להיות אמיתי.. (אם יש ספק מוזמנים לפנו אלינו ונעזור לכם לברר)

וכמובן אל תשכחו שאתם לא לבד (!) אנחנו כאן בנספחות בגאנה, שמחים להיות שם בשבילכם גם בימים מאתגרים אלו, ולשירותכם כמובן לכל שאלה, או בקשה.

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל