האם משבר הקורונה יביא לעליה בניסיונות העוקץ מאפריקה ?

משבר הקורונה שהחל בפברואר 2020 גרם לטלטלה עזה בכלכלת קניה. סקטורים רבים כגון החקלאות נפגעו מאוד כתוצאה מסגירת שווקים בינלאומיים וירידה בביקושים הפנימיים. כלכלת קניה מורכבת ברובה מעסקים קטנים וזעירים ורבים מהעובדים הם עובדי יום עם שכר יומי אשר אין להם רזרבות ממוניות – עצירת ההכנסות לגורמים אילו לאורך זמן עלולה להביא לאי שקט חברתי ולקריסת אלפי חברות קטנות.

חשש נוסף הוא שכתוצאה מהמשבר יתרבו ניסיונות העוקץ של חברות מהיבשת. אמנם מקניה אין הרבה ניסיונות עוקץ בהשוואה לדוגמה לניגריה הידוע לשמצה, אולם יש להכיר בעובדה שעם הדרדרות במצב הכלכלי עשויה להיות עליה גם בסוג זה של “עסקים”.

לשם כך ריכזתי מספר נורות אדומות שיש לשים לב אליהן בפעילות מול חברות מקומיות.

  1. מקור הפניה – באם אתם מקבלים פניה יש לברר כיצד החברה הגיע אליכם ? האם נפגשתם בתערוכה, האם דרך גורם משותף או פשוט דרך האינטרנט. אין בעיה עם כל אילו אולם יש לברר ולשאול.
  2. האם לפונה יש אתר אינטרנט – אין בעיה להקים אתר אולם הוא צריך לשקף את דימוי החברה הפונה. אם הפונה מציג עצמו כחברה של מאות עובדים, האתר אמור להיות מרכב ואיכותי בהתאם. תופתעו כמה הרבה פרטים ניתן למצא בבחינה ממוקדת של האתר, החל מתרגילי פוטושופ ועד תוכן לא הגיוני.
  3. מסמכים – בקשו לראות מסמכי התאגדות, אישורי מס, תו איכות וכו בהתאם לנהוג בכל סקטור. יש תעשיות זיוף אדירות בכמה מדינות אבל גם כאן ניתן לנמצא הרבה בבחינה מדוקדקת של המסמכים.
  4. האם הפונה מכיר את הסקטור – תוך מספר דקות שיחה ומספר שאלות מקצועיות תוכלו לאתר מתחזים.
  5. הגעה לפגישה בישראל – לאור המשבר צפויה עליה בניסיונות ההגירה הלא חוקית לישראל. חברות עשויות לעשות הכל כדי לקבל מכתב הזמנה שתאפשר להם לקבל ויזה לישראל.
  6. הזמנה לבקר בארץ הפונה – גם במקרה זה כמו נקודה הקודמת, יכול להיות שתוזמנו לבקר בארץ הפונה. אין מה למהר. החשש הוא שתגיעו ואז תקלעו למצבי איום וסחיטה בארץ שאתם לא מכירים.
  7. רמת האנגלית – ברוב מדינות מזרח אפריקה אנגלית היא שפה רשמית כך שרמת האנגלית של אנשי העסקים גבוהה. אם הפונה לא דובר אנגלית ברמה גבוהה, יש סיבה לדאגה.
  8. מכתבי הזמנה – עשויים להציג לכם מסמכי המלצה ממשרדי ממשלה שונים ואף מבית הנשיא… ברוב המקרים משרד ממשלה לא נותנים מכתבי המלצה לחברות שהן לא חברות ענק או אם בעל החברה הוא לא מקורב אישית לשר / נשיא.

לסיכום, ניסיונות מרמה תמיד היו ותמיד יהיו. הנקודות הנ”ל הן רק נקודות שיש לשים אליהן לב. אם נקודה אחת מתקיימת זו לא בהכרח תרמית. בד”כ מספר נקודות קורות במצביי תרמית.

הנספחויות שלנו באפריקה חיות את השטח ויוכלו לספק סיוע במצבים בהם יש לכם חשש ותרצו חוות דעת נוספת.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל