מה צופן העתיד של לאחר קורונה לאפריקה

לפי מחקר שפרסמה לאחרונה קרן המטבע הבינלאומית (IMF), אפריקה צפויה לצאת מההתכווצות הכלכלית הקשורה למגיפת COVID-19 רק בשנה הבאה, אולם ההשפעה תורגש גם בעוד מספר שנים.

התוצר המקומי הגולמי של אפריקה שמדרום לסהרה צפוי להתכווץ השנה בשיעור של 1.6% עקב ההשפעות המשולבות של המחלה וצניחת מחירי הנפט והסחורות. גם הבנק המרכזי של קניה חתך בחצי את תחזית הצמיחה של המדינה לכ 3% בלבד.

צפי של צמיחה של 4% חזוי רק ל 2021. אולם קרן המטבע הבינלאומית הזהירה כי קשה להציג תחזיות נחרצות. ובמקרה של התפרצות ממושכת של המחלה באפריקה (שנכון לשעת כתיבת שורות אילו לא סובלת מהתפרצות בקנה מידה רחב של המחלה) וביתר העולם ומיתון עולמי עמוק יותר, עלולה כלכלת אפריקה להצטמצם השנה ב 2.5% נוספים.

הענפים שהקרן רואה כמובילים את תהליך ההתרחבות לאחר סיום במגיפה הם בעיקר בניה ושירותים. אני רואה גם את סקטור החקלאות כזה שיוביל את הצמיחה של היבשת לאור ביקושים עולמיים גדולים צפויים ולאור זאת שהחקלאות מהווה את הסקטורים המרכזיים של רבות ממדינות היבשת.

מדינות יצואניות נפט ביבשת צפויות להתכווצות של 2.8% השנה על פי דו"ח הקרן בעוד כלכלות הטרוגניות יותר יצטמצמו ב 2% בלבד. הקרן צופה פגיעה רבה של 5.1% במדינות הנסמכות על תיירות נכנסת. הנחה הגיונית לאור הפגיעה הכלכלית הגלובלית אולם מאוד שברירית מאחר ועדיין מקדם לדעת מה תהיה התגובה לפתיחת הגבולות לאחר תקופת סגר ממושכת.

הקרן מציע לסייע לכלכלות החלשות ביבשת ע"י מענק הקלות כגון השהיה של החזר הלוואות לגופי מימון שונים אולם הקרן מציינת שאינה תומכת בביטול חובות באופן עקרוני.

הרכב הנושים של אפריקה נעשה מורכב יותר ויותר במהלך שני העשורים האחרונים. החוב מוחזק לא רק על ידי מדינות חברות במועדון פריז אלא גם סין, בנקים מסחריים ובעלי אג"ח שונים  ונדרשת חשיבה ועבודה משותפת של הגורמים השונים. לדעתי השאיפה על שת"פ כזה היא אופטימית מאוד עד לא מציאותית – ימים יגידו.

בהיבט של קניה, הצפי הוא שהמדינה תקבל הקלות בחובות למדינות ה G20 ככל הנראה הקפאת ההחזרים עד סוף השנה. הבנק העולמי כבר ישר הלוואה של 50 מיליון דולר לקניה בתחילת החודש לבלימת התפשטות המגיפה.

שאלה גדולה היא כיצד תנהג סין שמחזיקה את החוב הגדול ביותר של קניה. מסך חוב חיצוני של 30.7$ מיליארד (החוב הלאומי ב 2019 עמד על כ 60 מיליארד דולר), 70.71% הוא חוב לסין.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל