עדכוני קורונה גאנה

כמו הרבה דברים, גם הקורונה הגיע לאפריקה קצת באיחור. המקרים הראשונים של קורונה אובחנו בגאנה רק ב13.3, אלא מאז שהוא כאן הוא לא מבזבז זמן ומתפשט בקצב מדאיג מאוד. נכון ל29.3 רק מעט יותר משבועיים לאחר שהתגלה המקרה הראשון אובחנו בגאנה כ 152 חולים בהם 5 מקרי מוות (ברור ומובן לכולם כי בגאנה קיימת מגבלת מדידה קשה בשל מחסור בערכות אבחון ולכן המספרים האמיתיים כלל הנראה גבוהים בהרבה).

תופעה זו דומה כמובן למה שמתרחש ברוב מדינות העולם בימים אלו, אלא שתנאי הפתיחה הגרועים של המדינות המתפתחות מבחינת מוכנות מערכת הבריאות והחוסן הכלכלי, הופכות את המצב למסוכן ומדאיג אף יותר ומשאיר למדינות מעט מאוד מרחב תמרון בנוגע לצעדים אותם יש לנקוט.

כבר לפני שבוע הכריז נשיא גאנה על סגירת כל הגבולות של גאנה לתנועת אנשים (אזרחים ושאינם אזרחים כאחד). מאז למעשה הופסקו לחלוטין כל הטיסות המסחריות לגאנה והגבולות היבשתיים נסגרו לתנועת אנשים. מדיניות זו ננקטה במספר רב של מדינות במערב אפריקה על מנת לנסות ולעצור את נדידת הנגיף אל תוך המדינות. בנוסף הכריז הנשיא על סגירת כל מוסדות הלימוד כולל אוניברסטאות. עם התגברות ההתפשטות בשבוע האחרון הכריז הנשיא על סגר כללי בגאנה החל מהיום לשבועיים, במהלך הסגר נדרשים כלל התושבים להישאר בבית למעט יציאה לרכישת מזון וקבלת טיפול רפואי ולמעט עובדים שהוגדרו כעובדים חיוניים שיוכלו לצאת לעבודה. בנוסף נאסרה התנועה בין הערים והתחבורה הציבורית המקובלת בגאנה (טרו טרו) הופסקה כמעט לחלוטין. בנוסף לאור תרבות המזומן בגאנה ועל מנת להפחית את השימוש בכסף פיזי (לאור ההנחה שזו עשויה להיות דרך הדבקה נפוצה) ועל מנת לעודד שימוש בפלטפורמות דיגיטאליות, הורה הבנק המרכזי של גאנה על הסרת העמלות על טרנזקציות של מתחת ל100 סידי (כ70 ₪) באפליקציות המובייל מאני המקומיות והפחתת עמלות השימוש בפלטפורמות הדיגיטאליות של הבנקים.

את ההשפעות הכלכליות של הוירוס עוד כמובן מוקדם לעמוד. אולם פגיעה ברורה בכלכלת גאנה ניתן כבר לראות עם הירידה  התלולה במחירי הנפט, אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של הממשלה. ירידה זו בנוסף לירידות המתונות יותר במחירי הזהב והקקאו אינם מבשרים טובות לכלכלה המקומית.

מבחינת מעברי סחורות, טרם הוטלו מגבלות יצוא מגאנה ומעבר הסחורות מגאנה ואל גאנה ממשיך לכאורה כרגיל. עם זאת סוחרים מקומיים מדווחים על מחסור צפוי במוצרי צריכה כמו גם חומרי גלם לתעשייה לאור ההאטה העולמית במעבר סחורות. וכן לאור העובדה שסין (ומחוז חובאי במיוחד) היא אחת מהיבואניות הגדולות של מוצרי צריכה לגאנה.

בנוסף ביטול כל הטיסות המסחריות וסגירת הגבולות למעבר של אנשים צפויה גם היא להפחית את יכולת היבוא של המדינה. מה שמעמיד בפני גאנה כמדינה מוטת יבוא אתגר משמעותי שעשוי אף להביא למחסור במוצרי מזון בסיסיים וציוד הכרחי,  אך גם הזדמנות לחיזוק כושר היצור המקומי.  

בהקשר זה, הנשיא הקפיד להחריג מהוראת הסגר את רוב עובדי התעשיות המרכזיות בגאנה (מכרות, מזון, תרופות, תשתיות ושירותים טכנולוגיים) על מנת לשמר את כושר היצור המקומי ולמנוע פגיעה נוספת בכלכלת המדינה. אולם ברור כי לסגר הצפוי וסגירת הגבולות יהיו השפעות גם על יכולת הייצור המקומית והתמ"ג הצפוי בעיקר בשל מחסור בחומרי גלם מיובאים ושיבושים צפויים בתשתיות הקריטיות כגון מים וחשמל.

המשבר מוצא את הסקטור הפיננסי של גאנה במצב היציב ביותר שהיתה בו זה שנים לאחר הניקוי הפיננסי הגדול שנערך בשנה האחרונה. ולכן נכון לשלב זה לא קיימת סכנה ממשים לקריסת הבנקים והאמון היחסי של הציבור במוסדות הפיננסים נשאר די יציב. על רקע המשבר והקטנת היבוא מתחזק מטבע הסידי לאחר תקופת אינפלציה ארוכה. בנוסף על מנת לסייע למשק בהתמודדות עם המשבר הפחית הבנק המרכזי את הריבית מ16% ל14% והורה לבנקים להחיל את תוכניות החירום שלהם על מנת לוודא נזילות ויציבות.

חשוב להבין כי הטלת הסגר במדינה הם צעד חריף מאוד שכן בגאנה אין רשת ביטחון סוציאלית כגון דמי אבטלה או תמיכה בעסקים קטנים (רק כ10% מהאוכלוסיה רשומים לתוכנית פנסה המבטחת מקרי חירום שדרכה אולי יצליחו לקבל קצבה מסויימת שתסייע לצלוח את התקופה הקשה). כמו כן לרוב האנשים גם אין חסכונות משמעותיים והם חיים פחות או יותר מהיד לפה. במצב זה סגר, אפילו של שבועות מעטים עשוי להיות בעל השלכות קשות על האוכלוסיה המקומית ואף להביא למצב של תסיסה והפרות סדר.

על מנת לעבור את הטלטלה בשלום, ולהזרים את הסכומים הנדרשים למאבק בנגיף. ממשלת גאנה התחייבה להעביר כ-500 אלף דולר לטובת הוועדה העוסקת במניעת הידבקות בקורונה. ואף פנתה לקרן המטבע ומוסדות פיננסים נוספים על מנת לקבל חבילות מימון וסיוע להם היא זקוקה על מנת להתמודד עם המשבר והשלכותיו הכלכליות. בנוסף פתחה הממשלה קרן מיוחד למאבק בקורונה בה היא מבקשת מהמגזר הפרטי לתרום עבור המאבק. הקרן צפויה לגייס כ20 מיליון דולר מהמגזר הפרטי, זאת בנוסף לכ-2 מיליון דולר שהעבירו הבנקים המקומיים למדינה לצורך רכישת ציוד רפואי נחוץ.

לסיכום אין ספק שבדומה למדינות רבות בעולם המתפתח (והמפותח) גאנה נמצאת בסיטואציה מאתגרת מאוד. הפעילות התקיפה והמדיניות הברורה של הממשלה שאינה טומנת את ראשה בחול, ומפעילה צעדים חריפים על מנת להילחם בהתפשטות הנגיף תוך שמירה על תקשורת פתוחה וישירה עם הציבור, וגיוס משאבים נדרשים מעוררת תקווה. תקווה שהצעדים המהירים והנוקשים יחסית והלימוד מתהליכי התפשטות המחלה בעולם יסייעו לגאנה לעצור את התפשטות הנגיף בטרם יגיע לממדים איתם מערכת הבריאות של גאנה אינה מסוגלת להתמודד ואף ימזערו בתמונה הגדולה את הפגיעה בכלכלת המדינה.

צור קשר עם:

אילת קארפ

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל