ממשלת גאנה והבנק העולמי יוצאים בתכנית חדשה

ממשלת גאנה והבנק העולמי יוצאים בתכנית חדשה לפיתוח אקוסיסטם תומך חדשנות ויזמות בגאנה

גאנה היא מדינה צעירה מאוד, כ70% מהתושבים הם מתחת לגיל 35 ומעל 40% מתחת לגיל 18. רמת האבטלה בגאנה עומדת על כ-7% אך צפויה לגדול משמעותית בשנים הקרובות שכן קצב גידול המשרות קטן משמעותית מקצב הצטרפות הצעירים לשוק העובדה. מערכת החינוך המקצועי והאוניברסיטאי מצליחה להכשיר צעירים אקדמאים בעלי כישורים לא רעים בכלל הנפלטים לשוק עבודה רווי ונטול הזדמנויות, ורבים מאוד מוצאים את עצמם בתת תעסוקה אם לא מובטלים.

המציאות הזו מובילה די מהר למסקנה שההסתמכות של הכלכלה הגנאית על משאבי טבע והעסקים הקיימים אינה בת קיימא וכי יש צורך דחוף בגיוון הכלכלה ופתיחת עסקים חדשים יצרניים.

זהו האתגר העומד מאחורי התכנית החדשה והשאפתנית של הבנק העולמי וממשלת גאנה Ghana Economic Transformation project.

התכנית המתוקצבת ב-200 מיליון $ ותכליתה לעודד את הצעירים הגנאיים המוכשרים לקחת את המושכות בידיים ולהקים עסקים יצרניים וחדשניים. השיטה: להפוך את גאנה למקום ידידותי יותר לעסקים חדשים וצעירים, לייצר תשתיות מתאימות לצמיחת התעשייה הקיימת ומשיכת משקיעים חדשים וכן לבנות אקוסיסטם תומך חדשנות שתכליתו לחזק ולמקצע את היזמים והסטארטאפים בגאנה.

כמו במקרים רבים המהלך הממשלתי לא מתקיים בוואקום. בשנים האחרונות הולכת ומתפתחת בגאנה סצנת חדשנות מעניינת ובועטת עם כ20 Hub’s פעילים, כמה מאות יזמים צעירים ואפילו כמה סיפורי הצלחה של סטארטפים ש"עשו את זה". GOOGLE הקימה לא מזמן את מרכז המו"פ הראשון שלה באפריקה כאן באקרה, וכידוע גוגל יודעים הכל, אז אם הם כאן כנראה קורה כאן משהו מעניין.

עם זאת ולמרות הפריחה החדשה יחסית של סטארטאפים מקומיים כל האקוסיסטם נמצא במצב בוסרי והתחלתי מאוד. ישנם מספר גופים ממשלתיים המספקים תמריצים ותמיכות מסוגים שונים לסטארטאפים ולהאבים. אבל מדיניות סדורה ומקצועית עם תקציבים מתאימים עוד לא קיימת. בקיצור הכיוון בהחלט חיובי, הפוטנציאל קיים, אבל גאנה עוד רחוקה מלהגשים את החזון שלה להיות סטארט אפ ניישן של אפריקה.

כאן התוכנית החדשה מתכננת להיכנס לפעולה ולעבוד בראש ובראשונה על ביסוס וחיזוק הגופים הממשלתיים האמונים על קידום יזמות וחדשנות. תוך עבודה על המבנים הארגוניים, ביסוס כלי מדיניות ומדידה חדשים, תקצוב פרויקטים ייעודים לחיזוק מרכזי החדשנות הקיימים ומיקצועם, הקמת מרכזי חדשנות חדשים וכן הזרמת כסף לקרנות הון סיכון שישקיעו בסטארטאפים המקומיים.

אנחנו בנספחות הכלכלית בגאנה עובדים עם אנשי הבנק והממשלה, על מנת לתרום תובנות מהניסיון הישראלי שלנו לטובת התכנית.

יש לכם רעיונות טובים לממשלת גאנה? נשמח לשמוע עליהם ולהעביר את המסר..

מעוניינים לקרוא עוד על התכנית? ראו כאן את מסמכי התכנית באתר הבנק העולמי

מעוניינים לקחת חלק בתכנית? לפרטים נוספים פנו אלינו בנספחות גאנה

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל