בשורה ליצואנים לקניה

לאורך שנים סובלת קניה מסחורות מזויפות, באיכות גרוע ומוצרי מזון וכימיקלים מסוכנים אשר מגיעים לשווקים ללא כל בדיקה. כדי למגר הבעיה, החליטה קניה להפריט את שרותי הבדיקה כך שיעשו כבר בארצות היציאה של המוצרים ויגיעו לקניה עם כל האישורים הנדרשים.

את הבדיקות ביצעו חמש חברות בינלאומיות. בישראל ביצעו את הבדיקות שתי חברות; Intertek ו SGS.

חברות יצואניות רבות חשו חסרות אונים אל מול התהליך אשר דרש ניירת מרובה על כל מוצר כולל מוצרים שבעבר כבר ייוצאו לקניה. אפילו חלקי חילוף למכונות נדרשו לעבור תהליך ארוך ומייגע של אישור דבר שגרם לעיכובים בייצוא ולעלויות רבות.

מן הסתם, ניתן לראות ניגוד אינטרסים כאשר קניה מעוניינת בייבוא זול ומהיר ואילו חברות הבדיקה מעוניינות בסרבול התהליך שיאפשר להם "להצדיק" את פעילותם ולגבות יותר כסף מהיצואנים. היו מקרים של בדיקות "בעייתיות". ב 2018 חברת CCIC הסינית… וחברת SGS השווייצרית הושעו ע"י ממשלת קניה בעוון אי בדיקה נאותה של מוצרים שהגיעו מסין.

לאחרונה, החליט שר הסחר הקנייתי, Peter Munya, שחברות תוכלנה לבצע את בדיקות הסחורה בקניה. הכוונה היא להסתמך יותר על מנגנוני הבדיקה וסטנדרטים של מדינות הייצור – הליך מקובל בסחר.

יחד עם זאת, עדיין מקדם לראות את ההשלכות של ההחלטה. האם יצליחו הרשויות לבצע בדיקות נאותות ומהירות ושערי הכניסה לקניה, האם תצוצנה התנגדויות להחלטה וחשוב מכל, האם המוצרים שיכנסו לקניה יעברו את בדיקות האיכות הנדרשות כך שלא יגיעו מוצרים אשר יסכנו את בריאות הציבור כפי שקרה לא מעט בעבר.

הנספחות המסחרית בניירובי עוקבת אחר הנושא.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל