מזל טוב, נספחות ניירובי בת שנה

פתיחת הנספחות עם מנכ"ל משרד התעשייה, ד"ר קיפטו

לפני כשנה נפתחה באופן רשמי הנספחות הכלכלית בניירובי. במסגרת החלטת ממשלה לחיזוק הקשר עם מדינות תת – סהרה באפריקה, הוחלט במשרד הכלכלה על פתיחת נספחויות חדשות בקניה וגאנה. נספחויות אשר מצטרפות לאחות הוותיקה בדרום-אפריקה.

אמנם עברה רק שנה, אולם הספקנו לא מעט. הקמת נספחות, משלחות מישראל ומקניה בתחום המוצרים הרפואיים, חקלאות, סייבר ותקשורת. מנגנון שיח מובנה בין הממשלות להורדת חסמי סחר להקלת הסחר, חיזוק הקשר עם מוסדות פיננסיים בינלאומיים הפועלים בקניה, בנית מאגר שותפים ועוד.

לפני מספר שבועות התחלנו בתהליך בנית תכנית עבודה ל 2020. התהליך הוא מרכב וכולל שיח עם השותפים הרבים שלנו ובראשם מכון הייצוא הישראלי. תכנית העבודה היא שילוב של מספר פרמטרים כגון: מיפוי מגוון הצרכים של קניה תוך התחשבות ביכולות של כל סקטור, למידת מגמות בתעשייה המקומית, תקציבים ושותפים מקומיים. מצד שני יכולות התעשייה הישראלית, מגמות וכיווני הייצוא הרצויים, תכניות ויכולות של שותפי הפעילות.

אמנם כאמור, אנו בעיצומו של התהליך, אולם ניתן כבר לכתוב על חלק מהסקטורים העיקריים אותם תקדם הנספחות בשנה הבאה.

סייבר – קניה נמצאת בשלב מעניין. מצד אחד אחת המדינות המובילות ביבשת בחדירת טלפונים, בחיבוריות לרשת ובשימוש באפליקציות פיננסיות רבות ומצד שני חוסר השקעה גדול יחסית לסיכונים לפריצות ותקיפות סייבר. הן ברמת המיקרו והן ברמת המאקרו / ממשל. ממשלת קניה נמצאת בשלב קריטי של בנית מערך הסייבר הלאומי. במסגרת זו יש עניין רב ביכולות בטכנולוגיות של ישראל בתחום והרצון ללמוד ממבנה ניהול הנושא ברמה לאומית. במסגרת זו הגיעו מספר משלחות לישראל ומצד שני, סייענו לחברות ישראליות בקיום ימיי הדרכה בתחום. אנו נמשיך לסייע בקידום השת"פ בשני במישורים.

פינטק – קניה היא בין המובילות הגלובלית בשימוש בטכנולוגיות בנקאות ניידת (mobile banking) ומהווה מרכז להרבה בנקים בינלאומיים. דוח של איגוד הבנקים של קניה חושף ש 72% מבעלי חשבונות בנק משתמשים בטלפונים ניידים לגישה לחשבונות ושירותי הבנק, פי שלוש מהממוצע העולמי אשר עומד על 25% בלבד. במחקר מקיף של הבנק המרכזי של קניה מצוינת עליה משמעותית בשנה האחרונה בשימוש בטכנולוגיות הבנקאיות – ניידות ביבשת בכלל ובקניה בפרט. אנו נמשיך לחשוף טכנולוגיות ישראליות בתחום ומזמינים חברות ישראליות לשקול הסטת משאבים לחדירה למדינה.

מוצרים רפואיים – תחום הבריאות הוא בין הסקטורים עם פוטנציאל גבוהה להצלחה בקניה. זאת ממספר סיבות כגון תת-השקעה של קניה ביחס למדינות האזור והרצון של הממשלה להשתוות להשקעה של המדינות השכנות, הצורך בהבאת פתרונות טכנולוגיים לאזורים מרוחקים מהערים הגדולות, השם הטוב שיש לישראל בתחום ותשתית קשרים טובה שהצלחנו לבנות כאן. בעוד מספר שבועות אנו מביאים משלחת רופאים לישראל לסדנה בתחום הכירורגי וב 2020 מתוכננת משלחת נוספת בשותפות עם מכון הייצוא. נשמח לחבר חברות ישראליות עם המשלחות השונות.

פרט לסקטורים שצוינו, אנו ממשיכים לפתח את תחומיי המים, החקלאות ובט"מ. כמו כן אנו ממשיכים בדיאלוג הממשלתי להורדת חסמי סחר.

ממתין לכם בניירובי.

ארנון ארבל

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל