איך לעשות עסקים טובים באפריקה בלי לפול בפח

אחד האתגרים הגדולים בעשיית עסקים באפריקה ובגאנה היא כמובן התמודדות עם מעשי מרמה. היכולת לתת אמון בשותף עסקי מוגבלת, וגם אכיפת החוק המוגבלת לעבריינים בתחום זה לא עוזרת. בנוסף, העניין הגובר של חברות בינלאומיות בעשיית עסקים בגאנה, מביא גם הוא להתגברותם של מעשי מרמה מסוגים שונים. ברוב המקרים נעשה ניסיון לגייס כסף מחברות ואנשים פרטיים המעוניינים לעשות עסקים בגאנה באמתלות שקריות שונות, כאשר לאחר העברת הכסף הגורם נעלם במפתיע. סיפורים נפוצים כוללים זכיית החברה במכרז ממשלתי, זכייה בירושה גדולה, סחורות שבדרך (בעיקר זהב), בקשות לסיוע בהנפקת וויזה להגעה לארץ באמתלות שונות ועוד.

פרסום באפריקה

לכן חשבתי שיהיה מועיל לתת כמה טיפים בסיסיים שלמדתי מהשנה האחרונה בנספחות שיסייעו לכם לא לפול בפח (או לפחות לא בפח טריוויאלי) וכן להקדיש מעט מחשבה להשלכות של תופעה זו על הסביבה העסקית באפריקה בכלל וגאנה בפרט. וחשוב מכל, כיצד הדבר משליך על ההתנהלות המומלצת לחברות ישראליות במרחב הזה.

 אז מה צריך להדליק אצלכם נורה אדומה?

 • שם הארגון

כאשר מתקבלת פניה מאדם שמזדהה בשם ארגון מסוים (לרוב ממשלתי)- בדקו בגוגל, האם הארגון אכן קיים? האם הוא הגיוני שהוא יפנה אליכם בנושא הנ"ל? האם האדם שולח את המייל מכתובת מייל מוכרת של הארגון. אם התשובה לאחת השאלות היא לא.. נורה אדומה צריכה להדלק.

 • זכיה במכרז ממשלתי

זה נשמע טריוויאלי אך חברות נופלות בפח הזה שוב ושוב: אי אפשר לזכות במכרז ממשלתי שלא ניגשת אליו. לא ייתכן שתקבל חוזה מהממשלה בלי שהגשת בקשה כפי שמקובל בכל המדינות המתוקנות בעולם. לכן אם אתם מקבלים פניה מאדם הטוען שזכיתם במכרז ממשלתי או שהוא יכול להשיג לכם חוזה ממשלתי לחתימה מידית סיכוי טוב שמדובר במרמה.

 • בקשה לתשלום טרם הזכייה במרכז

במכרזים ממשלתיים בגאנה, אין בקשה להתחייבות כספית טרם הזכייה במכרז. אם אתם מתבקשים להעביר תשלום כלשהו כמקדמה או התחייבות טרם הזכייה על המכרז- הסיכוי שתראו את המכרז או הכסף חזרה די אפסי..

 • פגישה פנים מול פנים 

ככלל נדיר מאוד שתתבצע עסקה ללא פגישה פנים מול פנים עם הלקוח, אם בצעתם עסקה כזו, תתנהלו בחשדנות יתרה כי זה מאוד לא מקובל תרבותית. ובכל אופן טרם חתימה על עסקה מומלץ מאוד להגיע לביקור בגאנה להכיר ולראות בעיניים, ובאותה הזדמנות תקפצו אלינו לקפה בנספחות.

*אם שום נורה אדומה לא נדלקה אבל עדיין משהו מרגיש לא בסדר, אתם בהחלט מוזמנים לשלוח לנו מייל וננסה לסייע כמיטב יכולתנו.*

מעבר לתשומת לב על מנת שלא לפול בפח, ואימוץ אופן התנהלות שמרני יחסית תוך ניהול הסיכונים והחשיפה של החברה. חשוב לשים לב שלתכיפות מקרי המרמה יש השלכות רבות על נורמות ההתנהלות בסביבה העסקית בגאנה שחשוב להיות מודעים להם. הנה כמה שנקודות שחשוב לשים לב אליהם:

 1. חשיבותו של קשר אישי מקדים

  אנשים ייטו להיכנס לקשרים עסקיים אם אנשים איתם יש להם רקע של היכרות אישית, לכן העבודה עם סוכן גנאי מקומי היא חשובה מאוד להתנהלות של חברה ישראלית בגאנה.

 2. זמן עשיית עסקים

  בשל מעשי המרמה אנשים זהירים מאוד לפני ביצוע עסקה, גם אם הם מעוניינים בה מאוד. הם יקפידו לפגוש את הצד השני מספר רב של פעמים ולרקום איתו מערכת יחסים משמעותית בטרם תתבצע טרנסקציה כספית. לעיתים ועל פי גודל העסקה יבצע הצד השני גם בדיקות רקע ומהימנות. כל זה משליך על זמן עשיית העסקים וההשקעה הנדרשת בפיתוח עסקי.

 3. הימנעות מסיכונים

  בשל מעשי המרמה הרבים אנשי עסקים גנאיים נמנעים מלקחת סיכונים גדולים. הם לרוב יתחילו בעסקה קטנה ויראו כיצד העניין מתפתח. גם סיכון שעלול על ידי הצד הישראלי להראות קטן יחסית, עשוי להיתפס כמשמעותי עבור הצד השני בהתחשב בסבירות מבחינתו שמדובר בעוד מעשה מרמה. לכן בדרך כלל העסקה תתחיל בסכום קטן ולבדיקת היתכנות, ורק אז יתחילו הסכומים לעלות.

 

אחרי כל זה חשוב להגיד שכמו בכל פעילות עסקית כגודל הסיכון כן גודל הפוטנציאל לרווח. אכן מדובר בסביבה עסקית מאתגרת, ויש צורך בהתנהלות זהירה ומקצועית אך אם עושים זאת, יש בגאנה פוטנציאל רב לעשות עסקים טובים, והרבה כסף (;

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל