הפרדוקס בשוק התרופות הגלובלי אשר פוגע (כרגיל) במדינות העניות

מחקר שפורסם לאחרונה על ידי המרכז לפיתוח גלובלי https://www.cgdev.org/ מגלה עוד פרדוקס צורם בשוק התרופות גלובלי – מתברר שדווקא תושבי המדינות העניות יותר נאלצות לשלם יותר עבור תרופות.

תרופות גנריות בסיסיות יכולות לעלות עד פי 20 עד 30 במדינות עניות יותר מאשר באחרות, כך עולה ממחקר חדש שפורסם היום על ידי המרכז לפיתוח גלובלי.

המחקר בדק הוצאות בריאות בהיקף של מיליארדי דולר על תרופות נפוצות ומצילות חיים במדינות מתפתחות, בעיקר באפריקה ובאסיה. אחד המחקרים הגדולים ביותר שנערכו אי פעם על רכש בתחום הבריאות העולמי.

המחקר מציין ש"שוק חזק של תרופות גנריות הוא חלק מרכזי של מערכת בריאות סבירים. אבל במדינות רבות מדי, שווקי התרופות הגנריות לא קיימים והחולים משלמים את המחיר ", אמר קליפסו צ'לקיידו, מנהל מדיניות הבריאות הגלובלית במרכז לפיתוח גלובלי ומחבר המחקר.

כתוצאה מכשלי שוק, מדיניות הממשלות והרגולטורים וסיבות נוספות שיפורטו בהמשך, אין חדירה של תרופות גנריות למדינות עניות ברמה הקיימת במדינות עשירות. כתוצאה מכך נוצר מצב שבמדינות עניות 66 אחוז מהשוק מבוסס על תרופות מקור יקרות ורק 3-5 אחוז הן תרופות גנריות זולות זאת לעומת המצב במדינות עשירות כגון ארה"ב שם 85% מהתרופות הן גנריות זולות.

pill

עוד גילה המחקר שתרופה גנרית אחת תוריד את העלות של התרופה ב 5 עד 10 אחוז וכך הלאה עד ששוק פתוח עם מעל עשר חלופות לתרופה מוריד את מחירה לפחות מעשרה אחוז ממחיר תרופת המקור!

הסיבות לאנומליה הזו הן:

  • חוסר יכולת של הרשויות לוודא שהתרופות הגנריות הן בטוחות ועומדות בכל הדרישות הבריאותיות כך שלא תכנסנה למדינה תרופות לא מאושרות אשר לא עומדות בתקנים הבינלאומיים. החשש הזה של הרגולטורים גורם להם לאשר תרופות מקור או תרופות גנריות ממותגות ויקרות.
  • בירוקרטיה לא יעילה אשר גוררת לחסמי סחר וכך מונעת כניסה תרופות גנריות.
  • חוסר פיקוח על מערכת הבריאות אשר מאפשר לחברות תרופות המקור לקדם את מוצריהן באגרסיביות כך שלרופאים יש אינטרסנט לקדם מכירת תרופות מקור בלבד.

גם בקניה, מדינה עם רמת הכנסה נמוכה, המצב הוא כפי שתואר במחקר.

ללא פיקוח על המערכת הרפואית ימשיכו הרופאים לקבל תמריצים מחברות המקור ויתנגדו לפתיחת השוק לתרופות גנריות. על הממשלה גם ליצור מנגנון פיקוח יעיל שיאפשר כניסת תרופות גנריות זולות ויחד עם זאת ימנע חדירת תרופות ממקורות לא ברורים אשר יגרמו נזק למשתמשים.

לאור זה שקניה נמצאת בפיגור לעומת המדינות השכנות בהשקעה של המדינה בתחום הבריאות, בשנים הקרובות מצופה שהפער יושלם ע"י הרחבת ההשקעות בתחום הבריאות ע"י הממשל. ולכן, תחום המוצרים הרפואיים נמצא בקדמת סדרי העדיפות של הנספחות המסחרית.

 

 

 

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל