ניירובי נאבקת לשיפור איכות החיים

במסגרת כינוס האו"מ בנושא סביבת חיים / מגורים (habitat) אשר התכנס לראשונה בניירובי בשבוע שעבר, זכה מושל ניירובי, מייק סונקו, לשבחים על מאמציו לשיפור איכות החיים בדגש על ניקיון העיר מעוזר מזכ"ל האו"ם, סגן הנשיא, ויקטור קיסוב. עוזר המזכ"ל קיסוב ציין לטובה את ממשל המושל סונקו אשר מתמודד עם בעיות סביבתיות רבות בניירובי.

יחד עם זאת, ניירובי ושאר המדינה, נמצאות עדיין במצב תברואתי ירוד מאוד ביחס לעולם המערבי. חוסר משאבים וחוסר באכיפה מאפשרים המשך זיהום ברמות גבוהות.

חוסר ההשקעה והאכיפה החלו לפגוע באחד ממשאבי ההכנסה העקרים של קניה-תיירות הטבע. לאחרונה דווח על מגפה אשר פוגעת באופן חמור באוכלוסיית הבופאלו באגם נקורו. מגפה שככל הנראה מקורה במי שפכים לא מטופלים אשר מוזרמים לאגם.

ביקרתי בקניה לפני כמעט שלושים שנה. אחד הזיכרונות החזקים (והיחיד השלילי) שלקחתי היה העשן השחור הסמיך אשר פולטות המשאיות הישנות והלא מתוחזקות. לצערי, גם כיום לאחר שלושה עשורים זה עדיין סימן ההיכר של המשאיות וכלי הרכב בקניה כאשר השוני היחיד הוא שכיום מספר כלי הרכב גדל בעשרות מונים.

יחד עם זאת, יאמר לזכות הממשל הלאומי והעירוני שנעשים ניסיונות לשיפור המצב. בקניה נחקק לאחרונה חוק האוסר באופן מחלט על שימוש וייצור של שקיות פלסטיק. החוק נאכף ברובו במרכולים הגדולים אולם לא בשווקים ושקיות פלסטיק מוברחות כמעט באופן חופשי מארצות שכנות. יש לציין, ובצדק, שלטענת הרוכלים בשוק, אין להם פתרון אחר.

גם בעיר נעשים ניסיונות לרסן את הזיהום.

מושל העיר ציין שתחת ניהולו הוצבו עד כה למעלה מ -1,000 פחי אשפה באזורים אסטרטגיים במחוז העסקים המרכזי ובאזורים אחרים ויש לממשל העירוני "תכניות להתקין פחים בכל 50 מטר במרכז העיר ובאזורים אחרים בכל 100 מטר. זה יעזור לנו לשמור על העיר נקייה עם שיתוף פעולה של תושבי העיר". ועל זה נאמר – ימים יגידו..

לישראל טכנולוגיות מובילות בכל הנושא של טיפול במים כולל שפכים עירוניים ותעשייתיים. הנספחות המסחרית בוחנת הזדמנויות עסקיות גם בתחום זה.

 

 

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל