גאנה יוצאת מתוכנית התמיכה של הIMF מחוזקת ואופטימית

בימים אלו מסיימת גאנה תוכנית סיוע ארבע שנתית של קרן המטבע העולמית.

התכנית החלה באפריל 2015 ובמסגרתה לוותה גאנה סכם כולל של כ 925.9 מליון US$. במסגרת התכנית, שהיתה אמורה להימשך שלוש שנים, הציבה לעצמה גאנה יעדים שאפתניים ביותר שמטרתם להביא את המדינה ליציבות מאקרו כלכלית שתתמוך בצמיחת המשק ויצירת מקומות עבודה חדשים. בין היעדים המרכזיים נמנו ניהול חוב אחראי יותר, ניקוי אורוות במערכת הפיננסית, שיפור אחוז גביית המס, והבאת האינפלציה למספר חד ספרתי.

התכנית היתה אמורה להסתיים באוגוסט 2017 אולם הממשלה החליטה להאריכה עד אפריל 2019 על מנת להמשיך ולעבוד על הנושאים הדורשים שיפור. כעת, לקראת השנה שלפני שנת הבחירות, אשר ידועה באופן מסורתי כ"שנת התשתיות" בה הממשלה מגדילה משמעותית את ההוצאה הציבורית על מנת "להראות תוצאות", מסיימת ממשלת גאנה את התכנית בהצלחה ומקבלת לא מעט מחמאות מהIMF על הצעדים האמיצים שנעשו לצד סיקרת האתגרים המשמעותיים בהם היא עוד צריכה לטפל.

בין ההישגים הגדולים של התוכנית ניתן למנות שמירה על משמעת פיסקאלית תוך החלת חוק גירעון חדש, הקמת ועדה מיוחדת לשמירה על הגירעון בעתיד. המהלך הממשלתי ל"ניקוי" והחלת יציבות במערכת הפיננסית שהביא לסגירת כ9 בנקים קטנים, הפרטת חברת החשמל הממשלתית וכמובן התוצאות בשטח: צמיחה יפה מאוד ואינפלציה שלראשונה זה זמן רב הינה מספר חד ספרתי.

אם זאת עוד לא מעט אתגרים נצבים בפני גאנה על מנת להגיע ליציבות מאקרו כלכלית- בין האתגרים העיקריים מונים בIMF את ניהול משק האנרגיה שעדיין אינו יעיל ויציב דיו, גביית המס שהינה נמוכה מאוד, אפילו ביחס לשכנותיה באפריקה ולא מספקת מספיק משאבים למדינה וכן הגברת הפיקוח וההתייעלות בחברות הממשלתיות.

מה זה אומר לגבי חברות ישראליות המעוניינות לפעול בשוק? ימים יגידו..

ייתכן והיציאה מהתכנית מסמנת ימים טובים יותר למכרזים ממשלתיים שיצאו עכשיו בקלות רבה יותר בייחוד לאור התקרבות מועד הבחירות.

אולי תמשיך הממשלה לשמור על אותה התנהלות פיסקאלית אחראית ולא נראה שינויים גדולים בתחום זה, אך מוסר התשלומים והיציבות של המשק תגבר?

עוד קצת קשה לדעת אבל אם תחליט ממשלת גאנה להמשיך בכיוון זה, עם עוד עבודה והשקעה תוכל ממשלת גאנה להביא את הכלכלה למקום יציב יותר שיוכל לאפשר גם צמיחה של המגזר הפרטי אותו הממשלה הנוכחית מאוד מעניינת לקדם.

 

רוצים לקרוא עוד על התכנית? ראו כאן 

לדוח המלא ראו כאן

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל