שת"פ עם קניה בתחום הסייבר

קניה היא אחת הכלכלות החזקות והמובילות באפריקה תת-סהרה, אולם יש ניגוד חד בין הקדמה של המדינה בחדירת טכנולוגיות תקשורת ומחשוב לבין המוכנות בתחום הסייבר.

חוסר הפיתוח בתחום בא לידי ביטוי בכל ההיבטים; רגולציה, הסמכה, נהלים, הסברה. לפי הערכות, הפסידה קניה מעל 210 מיליון דולר לפשעי סייבר שלא לציין את הסכנות לתשתיות קריטיות של המדינה.

קניה נמצאת בשלב ראשוני ומאתגר של בנית יכולות סייבר ברמה הלאומית. התהליך כולל תכנון המסגרת הרגולטורית, הקמת גופים אשר יהיו אחראים על הסגמנטים השונים בתחום, הסמכת גופים ועובדים, הסברה והכשרה. לקניה הערכה רבה ליכולות הטכנולוגיות הישראליות ולמבנה הטיפול באיומי ותקיפות סייבר בישראל ולאור כך ישראל מהווה, באופן לא רשמי, מודל שעל פיו מבקשת קניה לתכנן את תחום הסייבר.

בשלב זה, קניה מתכננת להקים שלושה גופים מרכזיים. שלושת הגופים ישתפו פעולה עם ה National CERT, אולם כל גוף יהיה אמון על תחום נפרד:

  1. National Cyber Security Committee אשר יהיה אמון על מניעת פשעי סייבר. הדירקטוריון יהיה מרכב מכל הגורמים שיש להם נגיעה בתחום כאשר היו"ר הוא מנכ"ל משרד הפנים (אחראי גם על המשטרה).
  2. סוכנות למניעת תקיפות סייבר ברמה הלאומית, כנ"ל כאשר היו"ר הוא ממשרד התקשורת.
  3. Cyber Security Control and Information Bureau גוף להכשרת עובדים בעיקר משרדי ממשלה וחברות תשתית אולם גם סקטור פרטי, הסמכת עובדים וחברות, קביעת רמת האבטחה / גישה המותרת לחברות תשתית קריטית, הסברה והפקת דוחות פעילות ואיומים למשרדי הממשלה.

המבנה הנ"ל לא סופי ועשויים להיות שינויים תוך כדי הליך התכנון והיישום.

לאור היכולות הישראליות בתחום מצד אחד והצרכים של קניה מצד שני, הנספחות הכלכלית בניירובי עם מערך הסייבר הלאומי ומכון הייצוא, מקדמים שת"פ הכולל סיוע בידע וניסיון והצגת טכנולוגיות ישראליות מתאימות.

השלב הראשון בשת"פ היה הבאת משלחת בכירים בתחום הסייבר ממשרד התקשורת, רשות התקשורת, חברות תשתיות לאומיות ונוספים לישראל לחשיפת מארג הסייבר הלאומי שלנו וחשיפה לטכנולוגיות מתקדמות אשר רלוונטיות לגורמים הקנייתים.

השת"פ ממשיך במפגשים עם מקבלי החלטות בתחום, הבאת משלחות למידה וחשיפה לישראל ומישראל, הכשרת גורמים מקניה בישראל ועוד.

במסגרת הפעילות בתחום הסייבר, ב 15-16 ליולי יתקיים בניירובי כנס סייבר גדול http://www.cyfenceafrica.com/. מספר חברות ישראליות כגון Verint, Waterfall, Checkpoint, XMcyber,  כבר אישרו את השתתפותן.

הנספחות המסחרית תקיים אירוע צד לחברות הישראליות במידה ותגענה חברות נוספות. לפרטים נוספים אנא העבירו מייל באנגלית.

נשמח לראותכם.

ארנון ארבל

נספח מסחרי, קניה

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל