החוב החיצוני מעיב על כלכלת קניה

קניה נחשבת כבר זמן מה כאחת המדינות המובילות בכלכלת אפריקה בכלל ומזרח אפריקה בפרט. עם אחוזי צמיחה מרשימים של כ 5-6 אחוז בשנה, סקטור פיננסי מבוסס וממשל דמוקרטי יציב, המדינה נראית במסלול הנכון להמשך צמיחה.

אולם, לאחרונה החלו מתקדרים שמי הכלכלה הקנייתית.

הפיל שבחנות החרסינה החל להראות סימנים של חוסר שקט. רמת חוב לאומי שלפתע נראית גדולה ומאיימת יותר מתמיד עד שיש כבר דיבורים, לא רשמיים כמובן, על יכולת קניה לעמוד במחויבויות החיצוניות שלה.

החזר ההלוואות לשנת הכספים 2019-2020 מתכנן להיות כ 1.1 מיליארד דולר שמהווים כ 61% מסך יכולת הגביה השנתית נתון שמשאיר בידי הממשל מעט מאוד כסף לפיתוח. על מנת לממן את ההחזר פנתה ממשלת קניה לבנקים בבקשה להלוואה ומספר בנקים נערכים לבנות הלוואות סינדיקציה. יש לציין שעל הלוואות חיצוניות משלמות מדינות באפריקה פרמיום של כ 2.9% המשקף סיכון מוסף ליבשת. כלכלנים מציינים שגיוס פנימי נרחב עלול ליצור עליה במחיר ההלוואות למגזר העסקי דבר שיקשה על הכלכלה הקנייתית.

סך החוב הלאומי של קניה עומד על כ 53 מיליארד דולר, מחציתו חוב חיצוני, וצפוי להגיע לרמה של 63% מהתמ"ג, עליה מרמה של 58% ו 53% בשנית 2017 ו 2016 בהתאמה. באוקטובר הודיעה ה International Monetary Fund IMF – על הרעת דרוג יכולת החזר חובות של קניה מנמוך לבינוני וזאת לאור הגידול בחוב הממשלתי.

כמו רבות ממדינות היבשת, לקניה חוב גדול לסין, למעשה היא בעלת החוב השלישי בגודלו לאחר אתיופיה ואנגולה. בשנת 2013 העניקו הסינים לקניה שתי הלוואות לטווח ארוך וקצר בסך כללי של 3.233 מיליארד דולר. העירבון שניתן עבור ההלוואות הוא רשות הנמלים של קניה אשר שולטת על נמלי המדינה כנמל במומבסה הגדול שבהם.

מטרת ההלוואה הייתה בנית מסילת רכבת בין מומבסה וניירובי כאשר רווחי הרכבת ישמשו להחזר החוב לסינים.

התכנון היה לשנע כ 5.5 מיליון טון כל שנה החל מ 2018 וסה"כ 70 מיליון טון החל מ 2014 במשך 14 שנים על מנת לעמוד במחויבויות התשלומים אולם כבר היום ברור לקנייתים שהם לא יעמדו ביעדים. סך החוב הסיני עומד על כ 5.55 מיליארד דולר אשר מהווים 73% מסך החוב הבילטרלי של קניה.

בספטמבר 2018 הודיעה סוכנות הדירוג Moody’s שקניה היא בין המדינות עם הסיכון הגבוהה ביותר באיבוד נכס אסטרטגי לסין עקב חוב.

האם תצליח קניה לשמור על הנמל הגדול ביותר שלה, האם תצליח לעמוד בהחזר ההלוואות הצפוי? ימים יגידו.

המטבע הקנייתי לא מראה עדיין סימני חולשה כך שהשווקים עדיין אופטימיים ואולי שמי קניה ישובו ויתבהרו.

 

 

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל