אפריקה לא מחכה לכם וממשיכה לצמוח בקצב מסחרר

סיכום חצי שנתי מהמדינה עם הצמיחה הגבוהה בעולם (!)

כששואלים מנכ"לים של חברות מערביות גדולות כמה חברות עסקיות באפריקה מרוויחות מעל מיליארד דולר? התשובה לרוב היא "פחות ממאה", כשחלק לא מבוטל מהמנכ"לים אף עונה "אפס".

graph up

בפועל, קיימות מעל 400 (!) חברות אפריקאיות המרוויחות מעל מיליארד דולר, ובהחלט יש מקום לעוד…

הפוטנציאל העסקי באפריקה הוא מהגבוהים והבלתי מנוצלים בעולם. מדובר ביבשת שצומחת בקצב מסחרר.

אחוז הצעירים באפריקה הוא מהגבוהים בעולם. הצעירים האלו מתחילים להגיע לגיל העבודה, ועוברים בהמוניהם לערים הגדולות מחפשים הזדמנויות.

מהדו"ח החדש שפרסם הבנק העולמי עולה כי מתוך עשר הכלכלות בעלות קצב הצמיחה הגבוה ביותר בשנת 2018, שש הן מדינות אפריקאיות, כשהמובילה העולמית היא גאנה.

אז מי שעדיין חושב שאין כסף באפריקה, שיחשוב שוב.

אבל אפריקה בהחלט לא מתאימה לכל עסק, דו"ח חדש ומרתק של מכון ברוקינגס דן בהזדמנויות הגדולות, הסיכונים ומציע אסטרטגיות מעניינות למיצוי הזדמנויות ביבשת.

תהליכים והזדמנויות באפריקה:

  • גידול באוכלוסייה ותהליך העיור – האוכלוסייה באפריקה צעירה מאוד, כך שבשנים הקורבות צפויה עליה מסיבית במספר העובדים במשק. בנוסף מרבית המדינות נמצאות בתהליך עיור מואץ. תופעות אלו מייצרות אינספור הזדמנויות בתחומים בהם השירותים הניתנים כרגע אינם מספקים- ממוצרי צריכה כגון מזון וקוסמטיקה, שירותים פיננסים ועד לשירותי חינוך ורפואה מתקדמים יותר.
  • תיעוש – סוף סוף המהפכה התעשייתית מגיע לאפריקה. בגאנה לדוגמה ישנה מדיניות ממשלתית המעודדת הקמת מפעלים, המתורגמת להטבות מס משמעותיות והטבות נוספות. הזדמנויות מצויות בייחוד בתחום של עיבוד תוצרת חקלאית אך לא רק.
  • סגירת פער התשתיות – זה לא סוד שעיקר האתגר באפריקה הוא פער התשתיות העצום של מרבית המדינות. פער זה מעמיד אתגר משמעותי לכל מי שעושה עסקים באפריקה וגם המדינות מבינות זאת. אומנם הדרך ארוכה אך בעשור האחרון ישנה התכווננות של ממשלות רבות באפריקה לנסות ולצמצם את הפער. עדות לכך ניתן לראות בתקציב המושקע בתשתיות ביבשת שעל פי הדו"ח הוכפל בעשור האחרון. גם בגאנה התחזיות מדברות על שנה טובה בתחום התשתיות, לאחר יציאה ממשטר ה-IMF שהגביל מאוד את ההוצאה הממשלתית וכן כי מדובר בשנה האחרונה לפני הבחירות והשלטון חייב להביא תוצאות.
  • דיגיטציה – הדיגיטציה מגיעה ליבשת בקצב מוגבר בעיקר באמצעות החיבור לרשת הסלולר שמגיעה לכפרים הנידחים ביותר, ומחברת כמעט את כולם לדיגיטל. ההיבט המשמעותי ביותר בהקשר זה הוא תופעת ה"מובייל מאני" המאפשרת למיליונים שעד כה לא היו שחקנים במערכת הפיננסית לבצע תשלומים ולשחק השוק זה. כאן השמיים הם באמת הגבול וכל אפליקציה שאתם יכולים לחשוב עליה רלוונטית- ביטוחים, הלוואות, השקעות, שירותים רפואיים, חינוך, חקלאות ועוד. התחזית היא שתחום זה יכניס 300 מיליארד דולר ל-GDP של היבשת עד 2025. ולכם רק נותר לחשוב איפה זה פוגש אתכם..

אז מה צריך כדי להצליח? הנה כמה טיפים עסקיים שכדאי לקרוא אם רוצים לעשות עסקים באפריקה:

  • קודם כל סבלנות. לעשות עסקים באפריקה זה לוקח זמן ונחישות. רוב החברות ששוחחתי איתם ש"עשו את זה" בגאנה מדברים על שנתיים עד למימוש העסקה ואחר כך בניה איטית ומחושבת של העסק כאשר יש לשמור למינימום האפשרי את ההסתמכות על הסביבה ולשאוף לספק לעצמך את רוב הצרכים (גם אלו שבמקומות אחרים נחשבים בסיסיים כמו חשמל או מים).
  • חשוב לראות שעסק עונה על צורך ממשי ואמיתי שמגיע מהשטח, ושהמודל הכלכלי מחזיק מים. זה נשמע פשוט ומובן מאליו אבל באפריקה יש מחסור גדול בנתונים, והמון אנשים שישמחו להגיד לך בדיוק מה שאתה רוצה לשמוע. אז ההתעקשות על הסעיף הזה היא חשובה מאוד.
  • שותף מקומי חזק חכם ומקושר, תמיד עוזר, וחשוב מאוד להצלחת כל מיזם ציבורי או פרטי. איך לאתר כזה? לא פשוט כמובן, אם אתם מתעניינים בגאנה כשוק יעד, נשמח לנסות לסייע לאתר שותף כזה עבורכם.
  • ממשלה או שוק פרטי? הנטייה של רוב החברות הישראליות שפגשתי היא לעבוד במכרזים ממשלתיים. האטרקטיביות בסוג כזה של עבודה היא ברורה, אך האתגרים גם הם מרובים. התחושה שלי היא שאין מספיק בחינה של הזדמנויות במגזר הפרטי שבהן אולי יש פחות בטחונות להשקעה אך מצד שני ישנה יד חופשית לפעילות. מכל מקום, לפחות בגאנה, גם אם בחרת לפעול בשוק פרטי, הממשלה היא גורם שעשוי להיות קריטי להצלחת העסק. לכן לתחזק קשרים טובים עם הממשלה זה אף פעם לא בזבוז זמן.
  • וגם, אפריקה היא יבשת גדולה עם מדינות ששונות מאוד אחת מהשנייה מאוד, לפני כניסה למדינה חשוב מאוד ללמוד את המדינה עם הפרופיל המיוחד שלה, יתרונות וחסרונות ולקבל החלטה מושכלת (בדו"ח יש מספר ניתוחים מעניינים שעשויים לסייע לתהליך זה).

היה לכם מעניין עד כה? ממליצה בחום לקרוא את הדו"ח המרתק של מכון ברוקינגס ולהחכים אף יותר.

 

 

צור קשר עם:

אילת קארפ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל