קניה – מובילה עולמית בשימוש בכסף אלקטרוני

עם הגעתי לקניה לפני מספר חודשים כנספח המסחרי שאמון על פתיחת הנספחות החדשה במדינה, בין ההמלצות הראשונות שקיבלתי היתה לפתוח חשבון תשלומים בכסף אלקטרוני.

Two Businessman hands holding smartphones. Fintech concept , Peer-to-peer , logistic concept with map and world connect , airplane in airport blue background

הדבר כמובן מפתיע ועומד בסתירה לתדמית של מדינה באפריקה. אולם קניה היא מהמובילות בעולם בשימוש בתשלומים באמצעות הטלפון (mobile money penetration rate) אשר נובע מצד אחד מריבוי אנשים חסרי משאבים מינימליים לפתיחת חשבון בנק ומצד שני אחוז חדירה טלפונית גבוהה, מעל 90% ופריסה גיאוגרפית גדולה. גורמים אילו יצרו צורך לפתרון בעיה של העברת כסף בין אנשים ברחבי קניה.

כך נולדה לפני אחת עשרה שנים, השיטה של העברת כסף באמצעות הטלפון הנייד.

בימים אילו נרשם שיא חדש של 45 מיליון חשבונות דיגיטליים עם נפח העברות של מעל 32 מיליארד דולר בשנים עשר החודשים האחרונים בחברת M-PESA הקנייתית.

פופולריות השרות להעברת כסף נייד באמצעות טלפונים ניידים ממשיך לעלות לאור הוספת היכולות והשירותים הניתנים לביצוע גם ע"י אנשים ללא חשבון בנק ואימוץ קבלת תשלומים בטלפון נייד ע"י מגזרים רבים כגון גופים פיננסיים, חברות סחר וקמעונות, חקלאות ורפואה. אם בעבר ניתן היה רק להעביר כסף בין אנשים (Person-to-Person), כיום ניתן לשלם עבור קניות, קבלת שירותים ועוד. כך, ב 12 החודשים האחרונים בוצעו עסקאות בכ 39 מיליארד דולר בכסף נייד, גידול של 8 אחוז מהתקופה המקבילה אשתקד.

פעילות זו מהווה הזדמנת לחברות ישראליות בתחום הפינטק וסייבר. ואכן יש כבר חברות כגון PayKey או N-frnds ונוספות אשר פעילות במספר מדינות באפריקה.

הנספחות החדשה בניירובי פועלת לסייע לחברות לחדור לשוק הקנייתי, תחום הפינטק הוא אחד התחומים בו תתמקד פעילות הנספחות בשנים הקרובות.

צור קשר עם:

ארנון ארבל

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל