כרייה אוטונומית – הכנה לכרייה בחלל

יותר ויותר חברות כרייה מחפשות כיום פתרונות לכרייה אוטונומית. יש לכך כמה סיבות. בחלק מהמקומות מדובר ברצון לחסוך בהוצאות שכר. באוסטרליה למשל החלו להשתמש בציוד מכני הנדסי כבד (צמ”ה) אוטונומי וזאת בין היתר בגלל שמפעילי הצמ”ה היו בעלי שכר גבוה ביותר. על הדרך נוצר גם חיסכון תפעולי שכן הנהיגה האוטונומית גורמת לבלאי מוקטן לחלק מהרכיבים. סיבה אחרת היא שככל שמעמיקים לכרות מדובר בתנאי עבודה קשים יותר ובסכנות גדולות יותר. גם ענקיות הכרייה הדרום אפריקניות, Anglo American, Exxaro ודומותיהן מתחילות כיום להביט לנושא. אצלן הבעיה היא פחות עלויות כח האדם אלא יותר האפשרות להגיע למקומות בהם בני אדם לא יכולים לעבוד. ואולי המקום בו לא ניתן לעבוד ואליו כולם לוטשים עיניים הוא חזית הכרייה הבאה. כריה בחלל. לא מדובר במדע בדיוני וכבר כיום נעשית לא מעט פעילות כהכנה לכרייה בחלל.
אסטרואידים קרובי כדור הארץ Near Earth Astroids הם כנראה התחום החם הבא. באוגוסט 2018 יגיע גשש של נאסא לאסטרואיד כזה בשם Bennu. אולם, אחד המכשולים של כריית החלל היא המחיר הכמובן אסטרונומי. עלות המשימה של הגשש הנ”ל, כולל הבאת 2 קילו אסטרואיד לכדור הארץ תסתכם בכמיליארד דולר. בעיה אחרת היא המכשול המשפטי. על פי אמנת Outer Space Treaty שנחתמה בשנת 1967 לא יכולה להיות בעלות בחלל. לגבי המכשול המשפטי יהיה צורך למצוא דרך “לחלק את השלל” ואת ההוצאות. לגבי העלות יש כמה פתרונות. ראשית, כמו בכל תחום חדש, ככל שהטכנולוגיה תהיה זמינה יותר מחיריה ירדו. מעבר לכך לכרייה בחלל לא חייבת להיות על מנת להביא את התוצרים חזרה לכדור הארץ. כריית קרחונים יכולה לייצר מים אותם ניתן להפריד לחמצן ומימן. החמצן יכול לאפשר קיום בחלל והמימן להנעה. מהמתכות שייכרו בחלל ניתן יהיה לבנות בחלל מכשור וציוד חיוני. כרייה זו תוזיל את המשימות לחלל שכן לא יהיה צורך לסחוב לשם את כל הציוד.
נאסא משקיעה גם לא מעט במחקר שיתמוך בכרייה בחלל והעניקה מספר חוזים לחברות העוסקות בתחום. גם ממשלת לוקסמבורג היא שחקן בנושא זה.
אז איפה כאן ההזדמנות? כשאנחנו מדברים על כרייה אוטונומית אנחנו מדברים על רובוטיקה, חישה מרחוק, IOT ובינה מלאכותית. בכל התחומים הללו ייווצרו הזדמנויות לחברות טכנולוגיה. לא מעט חברות כרייה כבר מסתכלות לעתיד ואם אתם עוסקים בתחומים הללו כדאי לראות איך אתם משתלבים בתחום.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל