הנה באה הרכבת – תשתית תחבורה כמנוע צמיחה

בהרבה כנסים בהם אני משתתף מנסים לדון בחסמים להגברת הסחר בין מדינות האזור:

SADC-logo

המסקנה אליה מגיעים בדרך כלל היא שהסיבה העיקרית היא העדר תשתית תחבורתית מתאימה. זה רלוונטי כמעט בכל תחום אבל עולה במיוחד בכנסים החקלאיים. הבעיה היא לא רק העדר תשתית אלא גם מעברי גבול מסובכים. אם משאית צריכה לעמוד כמה ימים במעבר גבול הסחורה תתקלקל.

סיפר לי יבואן דרום אפריקני שיותר קל לו לייבא מדרום אמריקה באמצעות ספינה לאחד מנמלי הים של דרום אפריקה מאשר מאנגולה או קונגו דרך היבשה. יותר קל לחקלאי מדרום אפריקה לייצא את תוצרתו לאירופה מאשר לזמביה או קונגו.

ואכן. בזמן האחרון אני נתקל יותר ויותר בפרויקטי תחבורה גדולים שמטרתם להקל על הקשיים הלוגיסטיים.

אחד הפרויקטים שנמצא בעיצומו והשלמתו צפויה כבר בשנת 2019 הוא הגשר בקזנגולה המחבר את בוטסוואנה לזמביה. הגשר באורך כ-900 מטר נמצא קרוב מאוד גם לגבולות עם זימבבווה ונמיביה ויאפשר תנועת רכבים ורכבת. עלות הפרויקט כ-300 מיליון דולר. הגשר אמור להחליף את המעבורת שמשמשת כיום את החוצים את נהר הזמבזי. בעת עומס נהיה שם תור למשאיות שיכול גם להימשך שבוע. לפני כשנתיים עברתי שם כאשר לא היה לחץ על המעבורת אולם כשהגענו לצד של זמביה לא יכולנו לרדת מהמעוברת כי הפקק של ביקורת הגבול הגיע עד לקו המים.

התחום שמקבל כיום את מירב ההשקעות הוא חיבור מסילות ברזל.

יש כמה פרויקטים גדולים שישנו את מפת התחבורה. אחד הפרויקטים הגדולים הוא המסדרון דרום צפון. הקו הזה יחבר את דרבן וריצ'ארדס ביי בדרום אפריקה דרך סווזילנד ומוזמביק, זמביה ובוטסוואנה לקונגו. בין היתר הוא יעשה שימוש בגשר קזנגולה. מסדרון אחר אמור לחבר את הנמל החדש ב Walvis Bay שבנמיביה לבוטסוואנה ולמסדרון צפון-דרום. ישנו גם פרויקט לחיבור הנמל המחודש של מפוטו, בירת מוזמביק, עם דרום אפריקה, דרך סווזילנד.

פרויקט גדול אחר הוא "הפרוזדור המרכזי".

פרויקט זה אמור לחבר את הנמל של דאר-א-סאלם בטנזניה עם הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בורונדי, רוואנדה ואוגנדה. אחת המטרות של הפרויקט היא גם להקטין את הביורוקרטיה הן בנמל עצמו והן במעברי הגבול. בעוד זמן הטיפול הממוצע במכולה בנמל ימי בעולם המערבי הינו כ 3-4 ימים, באפריקה הממוצע הוא 20 יום. בדאר-א-סאלם הזמן הממוצע כיום הינו 29! יום. אחת ממטרות הפרויקט היא הורדת זמן הטיפול ל 9-11 ימים. בנוסף יבוטלו ביקורות במעברי גבול כך שבמקום 17 נקודות ביקורת יוותרו רק 3. דבר זה יאפשר את הכפלת קיבולת המכולות בנמל מ 600,000 ל 1.2 מיליון מכולות בשנה.

עכשיו נותר לראות אם תנופת העשייה הזאת היא הקטר שיאפשר גידול בסחר האזורי שיוביל לצמיחה.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל