מיליארדר בזימבבווה

ההפיכה השקטה בזיממבבווה הגיעה גם לכותרות בארץ. אחרי התפטרותו של מוגאבה, הרודן בן ה-93, מונה סגנו לשעבר, מננגווה, כנשיא הבא. הסגן היה זה שפיטוריו, על מנת לסלול דרך לאשתו של מוגאבה, הם אלו שהתניעו את כל המהלך. למוגאבה, שפרש לאחר שלא נותרה לו ברירה, הובטחה חסינות, פנסיה בהיקף השכר (כ-18,000$ בחודש) וקביעת יום שבתון לאומי לציון יום הולדתו.

בבלוג הזה אני מנסה לגעת בנושאים בעלי הקשר כלכלי ושאלת השאלות לגבי זימבבווה היא מה יקרה לכלכלה שם. אז ראשית, חשוב לזכור שמדובר במדינה עם פוטנציאל כלכלי אדיר. יש שם שפע אדמות פוריות ואין ממש מחסור במים כפי שיש במדינות הסביבה. בעבר היא כונתה אסם התבואה של אפריקה. יש שם גם עתודות מינרלים עצומות. כח העבודה שם משכיל ומערכת החינוך שלהם, למרות הצרות הרבות, נחשבת לאחת הטובות בסביבה. לזימבבווה גם כמה מוקדי משיכה לתיירים, כשהראשי ביניהם הוא מפלי ויקטוריה בצפון מערב המדינה. עם כל זאת, ההכנסה העיקרית של המדינה כיום היא תשלומי העברה (remittance) שמעבירים מהגרי עבודה מזימבבווה לבני משפחותיהם. לפי ההערכות יותר מ-5 מיליון מאזרחי זימבבווה נמצאים כיום במדינות הסביבה. בדרום אפריקה למשל יש מכסות לפליטים כלכליים מהמדינה. יש גם כמובן רבים שפשוט חצו את הגבול ולא שבו.

צעדי הלאמה של חוות הלבנים, הברחת משקיעים זרים וחוקים המגבילים בעלות זרה על נכסים, יחד עם אי החזר חובות למוסדות הפיננסיים הבינלאומיים דרדרו את המדינה לשפל כלכלי. היפר אינפלציה (98% ביממה – קרי איבוד מחצית הערך כל כ-24 שעות) גרמה לביטול המטבע המקומי. יש מספר מטבעות המהווים הילך חוקי ביניהם הראנד הדרום אפריקני, הפולה הבוטסוואנית, אירו, ליש"ט, ין, יואן, הרופי ההודית, והדולר האוסטרלי אולם הדולר האמריקני הוא המלך.

הנשיא החדש נשמע יותר פרגמטי בנושאי כלכלה. הוא עצמו איש עסקים עם אינטרסים בתחום החקלאות והמכרות. הוא מדבר על רפורמות מבניות שיאפשרו בין היתר למשקיעים זרים להיות בעלי שליטה בחברות בהן הם משקיעים. לפי ההערכות הוא יהיה כנראה יותר פתוח למערב. הוא מדבר גם על תכנית החזרת חובות (בשלב ראשון קונסולידציה כי אין ממש מאיפה להחזיר), דבר שייתכן ויאפשר קבלת הלוואות חדשות מגופי המימון הבינלאומיים. הוא אפילו מדבר על פיצוי אפשרי לחוואים הלבנים שחוותיהם הולאמו.

בין האתגרים הנוכחיים הצורך במיכון וקידום החקלאות (יצוא הטבק מהווה מקור הכנסה משמעותי כיום), מערכת בריאות מקרטעת, מערכת חינוך שקפאה על שמריה והצורך בהבאת משקיעים זרים להתנעה מחדש של ענף המכרות (שדי מתפקדים בתחומי הפלטינה והזהב) והתעשייה.

אז מה צופן העתיד? כמו תמיד באפריקה קשה לחזות. בשנת 2018 תערכנה שוב בחירות. האם מננגווה יאפשר לראשונה בחירות באמת חופשיות? צריך לזכור שהוא היה סגנו של מוגאבה, חבר במפלגת השלטון ששולטת כבר כמה עשורים וזכה בשלטון על כידוני הצבא. האם הוא יצליח להעביר את הרפורמות שהוא מדבר עליהן ולהצעיד את המדינה קדימה?

ולמי שתהה איך עשיתי מיליארדים בזימבבווה התשובה פשוטה. מספיק שתראו כמו תיירים על מנת שיקפצו עליכם מוכרי מזכרות שישמחו למכור עשרות מיליארדי דולר זימבבווה בתמורה לכמה עשרות שקלים.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל