על דרום אפריקה וחדשנות

 

לאחרונה הוציא הבנק העולמי דו"ח לגבי דרום אפריקה, אחד הממצאים העיקריים בדו"ח הינו שהמחסור בחדשנות פוגע בכלכלת דרום אפריקה. הוא פוגע בפרודוקטיביות ומהווה מכשול לצמיחה. הדו"ח מצא שדרום אפריקה מפגרת בהשקעות בחדשנות לא רק מול מדינות מפותחות אלא גם מול חברותיה לארגון ה BRICS, ברזיל רוסיה, הודו סין.

את הדו"ח המלא תוכלו לקרוא כאן:

דוח כלכלי אפריקה 2017

ההשקעות של השוק הפרטי בחדשנות נמצאות בנסיגה כבר מספר שנים וירדו ב 40% מאז 2009. גם ההשקעה הממשלתית בחדשנות אינה גבוהה במיוחד ועומדת על כשלושת רבעי האחוז מהתל"ג. בכוונת הממשלה להכפיל את הנתון הזה לכ 1.5%. השנה האחרונה לגביה יש נתונים היא 2014-2015 אז עמדה ההשקעה על קרוב ל-30 מיליארד ראנד (כ 2.3 מיליאד דולר), כאשר תרומת הממשלה הייתה פחות מחצי.

בדו"ח המליץ הבנק לדרום אפריקה לנקוט במספר צעדים. אחת ההמלצות של הבנק העולמי היא לטפל בכל תכניות התמריצים לחדשנות. מניעת כפל תכניות ואיגום משאבים הם חלק מהמלצות הבנק. מסתבר שהם כיוונו לדעת גדולים או לפחות לדעת מדינת ישראל. אך לפני פחות מחודשיים ביקרה באזור סגנית נשיא רשות החדשנות אניה אלדן. במהלך ביקורה היא קיימה סמינרי חדשנות בהם היא הסבירה את התפיסה הישראלית ואת מבנה אקוסיסטם החדשנות בישראל. בדרום אפריקה היא נפגשה עם ראשי ארגונים העוסקים בחדשנות כולל משרד המדע והטכנולוגיה שהוא אחד המממנים העיקריים של חדשנות במדינה. זכורה לי במיוחד שאלה ששאל אחד הבכירים. הוא לא הבין מדוע מדינת ישראל (דרך רשות החדשנות) משקיעה כספי משלמי מיסים בפרויקטים עם סיכון גבוה.

שאלה זו עומדת בבסיס אחד החסמים של דרום אפריקה לחדשנות. המנטליות כאן היא הימנעות מסיכונים ובוודאי הימנעות מכישלון. במצב עניינים כזה קשה לקיים סביבה חדשנית פורצת גבולות. עכשיו אתם בוודאי שואלים אותי איך זה קשור ליצואן הישראלי. ובכן יש כאן שני דברים חשובים ללמוד:

  1. מי שעוסק בחדשנות כחדשנות יכול למצוא כאן אוזן קשבת.
  2. חשוב מאוד להבין את המנטליות הזו בבואכם למכור בדרום אפריקה. אני נתקל בלא מעט מצגות או ברושורים של חברות ישראליות עם מגוון סופרלטיבים הנוגעים לחדשנות (innovative, ground breaking, disruptive, cutting edge וכו'). אני ממליץ למי שבא למכור בדרום אפריקה למתן את הסופרלטיבים הללו ולדבר יותר על tried & tested. דוגמאות להתקנות (בעדיפות אצל לקוחות דומים ו/או באפריקה) יגבירו את סיכויי המכירה. הדרום אפריקני לא רוצה משהו חדש ונסיוני אלא משהו שכבר נוסה אצל מישהו אחר ועובד.

 

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל